Po raz pierwszy Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu zorganizowała na zakończenie Tygodnia Czytania Dzieciom zabawę dla wszystkich przedszkolaków.
Na placu Bartosza Głowackiego w krótkich programach artystycznych zaprezentowały się tarnobrzeskie przedszkola. Były urocze, małe Murzyniątka, byli także marynarze, piłkarze, cheerleaderki i krakowiacy, którzy swoimi tańcami i piosenkami zachęcali publiczność do wspólnej zabawy. Spotkanie zakończyła podróż bajkowym pociągiem, który zajechał do czterech stacji: Zwierzątkowa, Wierszykowa, Legendowa i Bajkowa, gdzie na pasażerów czekały dobre wróżki, zwierzęta oraz wyjątkowo miłe i niekłótliwe przekupki. Mali podróżnicy mogli na kolejnych stacjach posłuchać bajek, wierszyków lub uczestniczyć w zgadywankach. Poza tym na każdego czekała mała niespodzianka: soczek oraz baloniki. – Na plac Bartosza Głowackiego wyszliśmy po raz pierwszy – mówiła Stanisława Mazur, dyrektor MBP – uznaliśmy bowiem, że należy pokazać naszą bibliotekę. Chcieliśmy również uświadomić dorosłym, jak ważne jest czytanie dzieciom książek, jak wiele daje ich obecność w życiu zarówno najmłodszych, jak i nas dorosłych. Nie bez powodu książka nazywana jest największym przyjacielem człowieka. Była to również doskonała okazja podziękowania nauczycielkom z przedszkoli za współpracę i uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez bibliotekę dla dzieci.
W przygotowanie imprezy przebiegającej pod hasłem „Czytanie – mądra rzecz” zaangażowani byli niemal wszyscy pracownicy biblioteki. Słowa uznania należą się za pomysłowość i poświęcenie, wszak niektóre bajkowe stroje mocno dawały się we znaki przy gorących promieniach słonecznych.
Tegorocznemu XIII Ogólnopolskiemu Tygodniowi Głośnego Czytania zorganizowanemu przez tarnobrzeską bibliotekę towarzyszyło wiele wydarzeń. Ale największą furorę zrobiły spotkania z funkcjonariuszami z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu – asp. szt. Andrzejem Barnasiem oraz mł. asp. Rafałem Szymańskim. Policjanci odwiedzili kilka filii oraz główny budynek MBP, gdzie czytali dzieciom swoje ulubione wiersze i bajki, które stały się podstawą do długich dyskusji na tematy związane z bezpieczeństwem, z przestrzeganiem prawa oraz przepisów dotyczących np. ruchu drogowego. Najmłodsi okazali się bardzo dociekliwi i zasypali stróżów prawa dziesiątkami pytań. Ogromną radość sprawiła dzieciom możliwość zobaczenia z bliska policyjnego radiowozu, a także włączenia tzw. koguta. Spotkania z przedstawicielami policji zaowocowały wieloma deklaracjami zostania w przyszłości policjantami.