- Nic tak nie wiąże człowieka ze stronami rodzinnymi jak obserwacja przemian, poznanie i zrozumienie ziemi rodzinnej, naszej małej ojczyzny – mówił Andrzej Cebula, uzasadniając powstanie książki monograficznej o Gorzyczanach.
Spotkanie całej społeczności odbyło się w miejscowej remizie strażackiej. Podczas wspólnego popołudnia zaprezentował się zespół kultywujący tradycje folklorystyczne oraz można było posłuchać o historii miejscowości od czasów najdawniejszych po ostatnie lata, jak również poznać zwyczaje i lokalne tradycje te nadal kultywowane jak i te o których już zapomniano. Cichym bohaterem spotkania był autor książki monograficznej o Gorzyczanach, Andrzej Cebula.
- Jest to owoc półtorarocznej pracy badawczej, która jest swego rodzaju nagrodą dla tej miejscowości i jej ludzi, którzy od lat wykazywali się dużą aktywnością działalności społecznej. To niejako tworzyło i cementowało ich wspólnotę. Udało mi się wyłuskać z historii całą listę dziedziców tej miejscowości oraz cały szereg historycznych fotografii ukazujących codzienność jej mieszkańców. Książkę kończą legendy i lokalne opowieści – mówił Andrzej Cebula, autor książki.
Podczas wspólnego spotkania przed zebraną publiką wystąpił lokalny zespół folklorystyczny prezentując miejscowe pieśni i przyśpiewki ludowe.
- To prawie rodzinne spotkanie pokazujące wspólne więzi tej miejscowości i całej społeczności. Myślę, że poprzez tę książkę możemy poznać korzenie i historię całej osady oraz współczesną aktywność i troskę aby pewne tradycje i lokalna obrzędowość przetrwały jako wspólne dziedzictwo – dodał ks. Bogdan Król, miejscowy proboszcz.