Cenieni i znani w całej Polsce pisarze, wycieczki, konkursy, warsztaty, nagrody, czego tam nie było!
W Miejskiej Bibliotece Publicznej dobiegł końca cykl wydarzeń wpisanych w obchody Tygodnia Bibliotek. A wszystko zaczęło się od wizyty w klasztorze sióstr dominikanek w tarnobrzeskim osiedlu Wielowieś, w której uczestniczyli czytelnicy oraz bibliotekarze. – Dzięki wielkiemu sercu Siostry Przełożonej, która otworzyła przed nami klasztor i kaplicę, mogliśmy zajrzeć prawie wszędzie. Dotknąć relikwiarza na ołtarzu, zajrzeć za ołtarz, by podziwiać jego koronkowe wykonanie, zasiąść w stallach i przede wszystkim zobaczyć celę sługi Bożej Matki Kolumby Białeckiej – mówi Katarzyna Opioła z MBP. – I co najważniejsze, poczuć duchowość tego miejsca, charyzmę i siłę osoby, która je stworzyła. Siostry oprowadzające przybliżyły nam historię klasztoru oraz działalność założycielki, w której uderzyła nas siła wiary i miłości do drugiego człowieka, jaką przez całe swoje życie niosła Matka Kolumba.
Z racji obchodzonego „Roku Stanisława Piętaka” na drodze wycieczki znalazła się również wielowiejska Szkoła Podstawowa nr 8, której patronem jest autor „Młodości Jasia Kunefała”. Po placówce gości oprowadziła jej dyrektor Małgorzata Mierzwa.
Wizyta w klasztorze sióstr dominikanek Katarzyna Opioła MBP
W kolejnych dniach zarówno w głównym budynku biblioteki, jak i we wszystkich filiach odbywały się liczne imprezy. Ponieważ tegoroczny tydzień przebiegał pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”, przygotowując program obchodów, dyrekcja i pracownicy MBP postanowili zaprezentować rodziny, w których od pokoleń miłość do książek i czytania jest niezmiennie kultywowana. Spotkanie poprowadzili wspólnie Joanna Rybczyńska, redaktor tygodnika „Sztafeta”, z synkiem Gabrysiem, który na jego rozpoczęcie wspaniale zadeklamował wiersz „Sowa” Jana Brzechwy.
Mama Gabrysia, chcąc zachęcić zgromadzonych do podzielenia się swoimi doświadczeniami ze wspólnego czytania i przyjaźni ze słowem pisanym, opowiedziała o swojej przygodzie z książkami oraz o sposobach zachęcenia synka do sięgania po nie.
Goście ośmieleni jej słowami, zdradzali swoje historie, ale także zwracali uwagę na konkurencję, jaką ma obecnie książka, wypierana przez inne sposoby spędzania wolnego czasu przez dzieci.
Na zakończenie spotkania rozczytanym rodzinom (które miały na swoim koncie najwięcej wypożyczonych książek w poszczególnych oddziałach) zostały wręczone nagrody, naturalnie książkowe. Były to – świeżutkie, okolicznościowe wydanie „Młodości Jasia Kunefała” Stanisława Piętaka, „Pamiętniki włościanina” Jana Słomki, „Bajki i legendy polskie” oraz zestaw 3 miniencyklopedii o zwierzętach. Nagrody ufundowali prezydent Tarnobrzega i Zarząd Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Tarnobrzegu.