"Świat toruńskiego piernika" to niezwykła wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu.
Wzrok przykuwają wysokie burty dawnej łodzi, a węch z przyjemnością odkrywa zapach świeżo pieczonego ciasta… Takie są pierwsze, równie zaskakujące, co przyjemne wrażenia z najnowszej ekspozycji w Galerii Warsztat, która jest częścią Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Malownicza sceneria stanowi znakomite tło do odbycia intrygującej podróży w przeszłość - w świat tradycji toruńskiego piernikarstwa, dawnego rzemiosła, jak również 19. wiecznego przemysłu i handlu. We wnętrzu stylizowanej, drewnianej kogi, inspirowanej dawnymi żaglowcami handlowymi, pokazano główną część ekspozycji, w tym rekonstrukcję średniowiecznego piernikarskiego kramu i sklepu z przełomu XIX i XX w., a w nich zabytkowe obiekty: średniowieczne dzbany, nowożytne cynowe kufle cechowe i kubki, formy do cukierków i kolorowe piernikowe opakowania Całości dopełniają archiwalne plakaty i zdjęcia, a także ucharakteryzowane manekiny - barwne postaci piekarza, sklepikarki, kramarki i kupca.
– W scenerii wystawy, gdzie unosi się zapach egzotycznych, aromatycznych przypraw, tradycyjnych składników pierników toruńskich, odbywają się wyjątkowe warsztaty. Pachnące piernikowe ciasto, uformowane w tradycyjne kształty trafia do piekarnika, by po chwili przemienić się w smakowity toruński przysmak. Własnoręczne formowanie dekoracyjnych pierników to doskonały przepis na dobrą zabawę, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zabawę, po której będzie można odkryć smak toruńskiego piernika, próbując wybornych przysmaków Fabryki Cukierniczej „Kopernik” – zapewnia Magda Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Inauguracja wystawy nastąpi podczas tegorocznej Nocy Muzeów, 17 maja.