Deszczowy polonez

Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej rozpoczęła w Tarnobrzegu obchody święta Matki Bożej Królowej Polski oraz Trzeciego Maja.

Eucharystii sprawowanej przez proboszczów tarnobrzeskich parafii przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który wygłosił również homilię. Zwrócił w niej uwagę na znaczenie stosunków międzynarodowych w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie, a także obchodzonego 10-lecia wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. – Współczesna Polska stoi dzisiaj przed starymi i nowymi wyzwaniami, które coraz częściej mają swoje źródło poza jej granicami albo są efektem globalizacji – mówił bp K. Nitkiewicz. – Dla jej pomyślności, dla zapewniania godnego bytu wszystkim obywatelom nie wystarczą już tylko mądre przepisy i decyzje sprawujących władzę w kraju. Obchodzona przedwczoraj 10 rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej, uświadamia nam, jak ważne są relacje międzypaństwowe, jak istotna jest wzajemna solidarność pomiędzy narodami. Jednak punktem wyjścia, czymś podstawowym, pozostaje nasza wewnętrzna, narodowa jedność, umiejętność przezwyciężania napięć, podziałów, umiejętność bycia i wędrowania razem.

Podkreślił również bardzo mocno obowiązek troszczenia się o słabszych, odrzuconych, wykluczonych społecznie. – Ojciec święty Franciszek zachęca nas do tego, abyśmy wyruszyli na peryferie społeczności, w której żyjemy. Tam bowiem również są ludzie będący integralną częścią naszego narodu. Ludzie, którym się nie powiodło, którzy się pogubili, którzy zostali odrzuceni lub sami się odseparowali od reszty społeczeństwa. Oni nas potrzebują, a my musimy przełamać naszą obojętność i niechęć aby ich przygarnąć. Aby poczuli się potrzebni, aby odzyskali swoją godność – apelował ksiądz biskup.

Deszczowy polonez   Występ uczniów z SP nr 9 Marta Woynarowska /GN

Po Mszy św. poczty sztandarowe, delegacje urzędów, instytucji, stowarzyszeń oraz wierni zgromadzeni w świątyni przemaszerowali pod pomnik Bartosza Głowackiego, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Rozpoczęło ją odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” oraz wciągnięcie flagi państwowej na maszt. W przemówieniu do mieszkańców miasta prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz przypomniał okoliczności, które doprowadziły do uchwalenia ustawy zasadniczej, mającej być ratunkiem dla Rzeczypospolitej, jak i sposobem na upadek moralny i brak odpowiedzialności znacznej części ówczesnych elit politycznych. – Zebraliśmy się, by świętować kolejną 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja, aby fetować święto, które dla nas Polaków ma wymiar szczególny. To bodaj najbardziej polskie z polskich świąt – mówił N. Mastalerz. – Bo duch niepodległości, duch państwowości, tak pięknie zapisany w Konstytucji 3. Maja, nigdy nie zgasł. Odzyskaliśmy wolność i mieszkamy w ojczyźnie, o jakiej marzyli nasi przodkowie i za jaką przelewali krew.

Część artystyczną przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu, którzy w deszczu zaśpiewali pieśni i piosenki patriotyczno-religijne, a także w strojach z epoki Księstwa Warszawskiego odtańczyli poloneza do muzyki Wojciecha Kilara.

Uroczystość tradycyjnie zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez delegacje urzędów, instytucji i stowarzyszeń.

Zimno i deszcz sprawiły, że tylko nieliczni mieszkańcy miasta zdecydowali się na udział w uroczystościach na Placu Bartosza Głowackiego.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..