Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, na specjalnej konferencji prasowej przedstawił najbliższe plany podległej mu instytucji.
A te rysują się nader atrakcyjnie, będzie bowiem coś dla ducha i coś dla ciała dla małych i dla dużych.
Już niebawem, bo zaledwie za kilka dni Dzików opanują samuraje i piękne gejsze. Weekend 9 i 10 maja będzie bowiem stał pod znakiem kultury i sztuki Kraju Kwitnącej Wiśni. – Chcemy, by była to sympatyczna i ciekawa zabawa w otoczeniu tradycji japońskiej – mówił Tadeusz Zych. – Prezentacje zapewnią osoby zajmujące i interesujące się kulturą Japonii, które zjadą do nas z różnych rejonów Polski. W dużej sali zostanie przygotowana ekspozycja prezentująca broń samurajską, będą się również odbywać warsztaty z orgiami, głównie z myślą o dzieciach. W arboretum, które zapewnia najlepsze po temu warunki, grupy rekonstrukcyjne zaprezentują sztuki walki m.in. na miecze. Będzie można również zobaczyć, a także spróbować swoich sił w strzelaniu z japońskiego łuku. Dla osób nie lubujących się w walkach przewidziane zostały pokazy sztuki parzenia herbaty oraz klasycznych japońskich ubiorów, a także nauka kaligrafii i gry na tradycyjnych instrumentach muzycznych. Pokazy i zajęcia będą rozpoczynać się o godz. 10 – dodał Tadeusz Zych.
Tarnobrzeskie muzeum, podobnie jak w latach poprzednich, włączy się w Europejską Noc Muzeów (z 17 na 18 maja), przygotowując dla miłośników sztuk plastycznych sporą niespodziankę. Po raz pierwszy zostaną zaprezentowane nieznane rysunki aktów autorstwa Mariana Ruzamskiego, najwybitniejszego tarnobrzeskiego malarza. Powstały one w trakcie jego studiów w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Leona Wyczółkowskiego w latach 1912-1913. O ich istnieniu do niedawna nikt nie wiedział. Zostały odnalezione w jednym z tarnobrzeskich domów, zwinięte w rulony. I, jak przypuszcza Tadeusz Zych, w tej formie przetrwały kilkadziesiąt lat.
– Naturalnie nie zabraknie również koncertów – dodał dyrektor MHMT. – A ponieważ stawiamy na to co nasze, lokalne, będą to wykonawcy pochodzący z Tarnobrzega. Ale, by atrakcji nie zabrakło, w przeddzień Nocy Muzeów, czyli w piątek 16 maja zapraszamy wszystkich na wernisaż wystawy oraz prezentację najnowszego albumu autorstwa Bogdana Myśliwca.
Tak, jak już wcześniej to zapowiadał Tadeusz Zych, 1 i 2 czerwca zamek i park zostaną przekazane we władanie najmłodszych. Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie ESTEKA wraz z muzeum przygotowują dwudniowe obchody Dnia Dziecka. Atrakcji z pewnością nie zabraknie.
Także w czerwcu, w połowie miesiąca MHMT organizuje I Dzikowski Festiwal Nalewek. – Chcemy przypomnieć dzikowskie tradycje produkcji różnego rodzaju spirytualiów – wyjaśnił Tadeusz Zych. – Na Wymysłowie działała jedna z najsłynniejszych w Polsce Fabryka Wódek i Likierów, produkująca kilkadziesiąt rodzajów trunków. Niektóre z nich zdobywały europejskie laury, jak np. wiśniówka, która w 1927 r. na wystawie w Paryżu została uznana za najlepszą na kontynencie. Zamierzamy pokazać zachowane butelki, etykiety, dokumenty.
Ponieważ org Odnowione zabytkowe klęczniki z kaplicy zamkowej Marta Woynarowska /GN anizatorzy pragną, by każdego roku „bohaterem” festiwalu był inny gatunek, tym razem wybór padł na dereń. – Być może niewiele osób pamięta, że stosunkowo jeszcze nie tak dawno okolice Tarnobrzega stanowiły zagłębie jego upraw – podkreślił dyrektor muzeum. O bogactwie jego gatunków, zaletach, sposobach wykorzystywania opowie dyrektor bolestraszyckiego Arboretum dr Narcyz Piórecki. Dyrektor MHMT zachęca gorąco wszystkiego osoby, które wytwarzają na własny użytek nalewki, by zechciały je zaprezentować podczas konkursu na najlepszy trunek.
Obok planów wystaw i wydarzeń kulturalnych, jakie w najbliższym czasie odbędą się w muzeum, Tadeusz Zych sporo słów poświęcił kontynuacji remontu zamku i urządzaniu kolejnych wnętrz. Poinformował o swojej rozmowie z Janem A. Tarnowskim, który zadeklarował jednoznacznie chęć przekazania do Dzikowa zabytków odzyskiwanych przez jego rodzinę, a rozproszonych w różnych muzeach polskich. Ponadto państwo Tarnowscy przekazali dotację na doposażenie pomieszczeń, które – jak ma nadzieję dyrektor MHMT – zostaną oddane jeszcze w tym roku. Podkreślił również o współpracy ze Stowarzyszeniem „Dzików”, które wsparło finansowo renowację zabytkowych klęczników, niegdyś stanowiących wyposażenie kaplicy zamkowej, a odnowionych przez Jana Woynarowskiego.
Do istotnych zmian, zwłaszcza z punktu widzenia turystów, należy wydłużenie czasu otwarcia muzeum w okresie letnim, czyli od początku maja do końca września, od godz. 10 do 18. Wyjątkiem będzie tzw. długi majowy weekend, kiedy zamek będzie można zwiedzać od 13 do 17.
Tadeusz Zych serdecznie podziękował obecnym na konferencji dziennikarzom za dobrą współpracę i ogromną życzliwość dla muzeum.