Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Sandomierski papieski testament

Mszę św. dziękczynną zaplanowano na papieskim placu na sandomierskich Błoniach, gdzie przed 15 laty gościł Jan Paweł II. Jednak w Sandomierzu po pięknym słonecznym dniu wieczór niedzieli kanonizacyjnej rozpoczynał się deszczowo, dlatego wspólne uwielbienie i dziękczynienie przeniesiono do miejscowej katedry.

Mszy św. przewodniczył ks. Jerzy Dąbek, wikariusz generalny wraz z kapłanami dekanalnymi oraz profesorami z seminarium i pracującymi w Kurii diecezjalnej. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się władze samorządowe, klerycy, siostry zakonne, licznie mieszkańcy miasta oraz przybyli goście. Liturgię śpiewem i grą upiększyła Miejska Orkiestra Dęta oraz schole międzyparafialne.

- Pragniemy dziś uwielbiać Boga za dar życia, posługi i świętości Jana Pawła II. Piętnaście lat temu, odwiedzając ziemię sandomierską, Jan Paweł II pozostawił nam nie tylko historyczną chwilę, lecz również wielkie przesłanie, że osobista świętość płynie z czystości serca. Niech to wspólne spotkanie będzie dziękczynieniem za osobę św. Jana Pawła II i jednocześnie wspólnym zawierzeniem Bogu naszych spraw przez jego orędownictwo – mówił ks. Zygmunt Gil, proboszcz katedry, na początku Mszy św.

Podczas homilii kaznodzieja mówił o papieskim sandomierskim przesłaniu wiary, jakie zostawił Jan Paweł II w słowach wygłoszonych podczas wizyty w naszym mieście. - Dziękując Bogu za tę wielką postać, za dar Jego kanonizacji powróćmy do tego sandomierskiego, papieskiego przemówienia, które dziś możemy nazwać, sandomierskim papieskim testamentem, który on nie tylko tutaj wygłosił, ale nam to przesłanie zostawił abyśmy byli jego wykonawcami – mówił kaznodzieja. Odnosząc się do postaci dwu papieży kaznodzieja wskazał na potrzebę i istotę kanonizacji. - Święci są nie tylko po to, aby ich podziwiać, zachwycać się ich cechami charakteru, wybitnymi cnotami czy tez heroicznymi czynami. Bóg daje nam świętych po to, aby oni stali się naszą droga do Boga, niezawodnym szlakiem w odnajdywaniu Boga, jako celu ludzkiego życia, aby byli lustrem, w którym mamy odnaleźć i odkryć Boże oblicze, Bożą twarz, pełną dobroci i miłości – podkreślał kaznodzieja.

Po zakończeniu Mszy św. zebranym została przekazana „Iskra Miłosierdzia” przywieziona przez stypendystów Dzieła Nowego Tysiąclecia. Wspólne spotkanie zakończyło odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego.

Sandomierskie dziękczynienie za kanonizację   Sandomierskie dziękczynienie za kanonizację
ks. Tomasz Lis /GN
Przekazanie "Iskry Miłosierdzia"   Przekazanie "Iskry Miłosierdzia"
ks. Tomasz Lis /GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy