Nowy numer 48/2020 Archiwum

Miłość nam wszystko wyjaśniła

W Tarnobrzeskim Domu Kultury w przeddzień kanonizacji bł. Jana Pawła II odbył się specjalny koncert „Miłość mi wszystko wyjaśniła. Tarnobrzeżanie w hołdzie Świętemu”.

Widzowie mogli nie tylko wysłuchać utwory najwybitniejszych kompozytorów ale również wiersze Karola Wojtyły, a także młodej tarnobrzeżanki Katarzyny Powierży.

Kompozycje J. S. Bacha, W. A. Mozarta, G. B. Pergolesiego, F. Mendelssohna-Bartholdy'ego, S. Moniuszki. C. Francka, a także Bułata Okudżawy wykonali Magdalena Dydo i Ziemowit Wojtczak, którym na fortepianie towarzyszyła Aleksandra Nawe. Liryki natomiast recytowali: Janusz Bartela, Elżbieta Chrobak, Patrycja Furtak, Aleksandra Tomczyk, Mateusz Załuska oraz Bolesław Ziemba, który odczytał fragment testamentu ojca świętego Jana Pawła II. Patrycja Furtak natomiast interpretowała wiersz Kasi Powierży „Imię mojej mamy – Miriam”, za który uczennica Gimnazjum Katolickiego w Tarnobrzegu zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Totus Tuus, Maryjo”. Autorka nie mogła sama go przedstawić, albowiem w nagrodę za zwycięstwo w konkursie wyjechała do Rzymu na uroczystości kanonizacyjne Jana Pawła II i Jana XXIII.

– Pomysł zorganizowania koncertu zrodził się już kilka miesięcy temu – wyjaśnił Piotr Duma, zastępca dyrektora TDK. – Chcieliśmy aby było to wydarzenie na wysokim poziomie artystycznym, zawierające w swym programie utwory odpowiadające powadze i dostojności chwili, jaką, dla – mam nadzieję – wszystkich nas, jest wyniesienie na ołtarze naszego papieża Jana Pawła II. Postanowiliśmy zaprosić do udziału w nim artystów wywodzących się lub w inny sposób związanych z Tarnobrzegiem, stąd podtytuł „Tarnobrzeżanie w hołdzie Świętemu”. Zarówno pani Aleksandra Nawe, wybitna pianistka, pan Ziemowit Wojtczak (nawiasem mówiąc nie mający żadnych związków z naszym miastem), wspaniały śpiewak, jak i Magdalena Dydo entuzjastycznie przyjęli naszą propozycję.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama