Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ruiny ożywają

Podopatowski zamek Ossolińskich został nagrodzony za realizacje programu rewitalizującego oraz wyróżniony, jako najlepsza inwestycja w powiecie opatowskim.

W czwartej edycji konkursu, w którym wybierane są najlepsze świętokrzyskie inwestycje sukces odniósł rewitalizowany XVII-wieczny zamek z podopatowskiego Ujazdu. Świętokrzyskie Żurawie przyznawane są jako nagrody dla najlepszych inwestycji, które wpływają na rozwój regionu oraz promocję województwa. Wielomilionowa inwestycja, która ratuje zabytkowy obiekt przed niszczeniem została doceniona przez jury, które przyznało jej Srebrnego Żurawia 2013 w kategorii obiekty rewitalizowane. Inwestycja zdobyła też tytuł najlepszej w 2013 roku w powiecie opatowskim.

Nagrody dla inwestycji ocenionej bardzo wysoko przez kapitułę odebrał wójt Marek Staniek na wielkiej gali konkursu w Kielcach.

Zamek Krzyżtoporze sukces zawdzięcza pracom rewitalizacyjnym, które pochłonęły 12 milionów złotych, ale ruiny zmieniły się w ostatnim czasie nie do poznania. W ramach prac zabezpieczono szczyty murów, zmieniono zadaszenia, udostępniono podziemia, utwardzono teren, wyeksponowano źródełko. Zburzono stary pawilon, a w jednym z bastionów zrobiono pomieszczenia na kawiarnię i salę projekcyjną. Jest też sala wystawowa. Atrakcją jest też podnoszony most. – To dobry początek drugoplanowego działania. Teraz chcemy zagospodarować otoczenie, stawy, park, parking i wioskę XVII- wieczną jaka kiedyś była. Planujemy też atrakcje dla dzieci. Zrobimy wszystko, by to miejsce żyło i było wielką atrakcją – podkreślał Marek Staniek, Wójt Gminy Iwaniska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama