- Potrzebujemy Wielkiego Czwartku, tego niezwykłego spotkania w matce wszystkich kościołów diecezji. Trzeba nam chwil takich jak ta, aby być jedno w naszej posłudze dla Ludu Bożego. Przebaczmy sobie nawzajem zazdrość, obmowy, lekceważenie. Zbliżmy się do siebie, uściśnijmy dłonie na znak braterstwa, popatrzymy w tym samym kierunku – zwracał bp Krzysztof Nitkiewicz do kapłanów.
Wielkoczwartkowa Msza Krzyżma zgromadziła wielu księży pracujących w poszczególnych parafiach i urzędach diecezjalnych, którzy podczas wspólnej modlitwy odnawiali w obecności ordynariusza swoje przyrzeczenia złożone w dniu święceń kapłańskich oraz dziękowali za dar powołania i święceń kapłańskich. - Wspominając dzisiaj ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa, pragnę razem z wami Drodzy Bracia, dziękować Bogu za wielki dar powołania do Jego świętej służby, a zarazem błagać pokornie o przebaczenie za popełnione grzechy. Chcę podziękować księdzu biskupowi Edwardowi i biskupowi Wacławowi, podziękować każdemu z was za pasterski trud, za głoszenie Słowa i sprawowanie sakramentów, za modlitwę, za świadectwo świętego życia i zaangażowanie społeczne – mówił bp K. Nitkiewicz zwracając się do kapłanów. Następnie biskup wezwał duchowieństwo do zacieśniania więzi wzajemnego braterstwa oraz dokładania wysiłków do posługi uświęcania i prowadzenia powierzonych im wiernych. - Potrzebujemy Wielkiego Czwartku, tego niezwykłego spotkania w katedrze, matce wszystkich kościołów diecezji. Trzeba nam powrócić do diecezjalnego wieczernika, jak bardzo podobnego do tamtego w Jerozolimie, gdzie Chrystus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Skąd również wyruszyli apostołowie, aby głosić Dobrą Nowinę. Trzeba nam chwil takich jak ta, aby być jedno w naszej posłudze dla Ludu Bożego. Przebaczmy sobie nawzajem zazdrość, obmowy, lekceważenie. Zbliżmy się do siebie, uściśnijmy dłonie na znak braterstwa, popatrzymy w tym samym kierunku. W centrum naszego zgromadzenia, w centrum prezbiterium i całego Ludu Bożego jest Chrystus, który obdarza nas hojnie swoją łaską i pokojem, swoim przebaczeniem i miłosierdziem. On nas nigdy nie opuszcza, lecz wychodzi nam naprzeciw ze swoją łaską- wskazywał hierarcha.
W trakcie sprawowanej Eucharystii biskup dokonał poświęcenia olei świętych (chorych, krzyżma i katechumenów), które przez kolejny rok służyć będą przy udzielaniu sakramentów chrztu, namaszczenia chorych i święceń kapłańskich.
W tym dniu od pięciu lat odbywa się także Diecezjalna Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza. Do katedry przybyło blisko tysiąc ministrantów, lektorów i schowanek. Podczas wspólnego spotkania bp K. Nitkiewicz wprowadził w posługę animatora grupę 14 lektorów, którzy przez ostatni rok przeszli odpowiednią formację liturgiczną i wychowawczą. Po zakończeniu Mszy św. biskup zaprosił przybyłych pielgrzymów do wspólnego spotkania w Seminarium Duchownym. Podczas pobytu w seminarium ministranci i scholanki mogli zwiedzić zakamarki uczelni, dowiedzieć się wielu rzeczy o jej funkcjonowaniu oraz posłuchać świadectwa o powołaniu od samych alumnów.