- Młodość to autentyczność, spontaniczność, pójście na całego, szczególnie jeżeli chodzi o miłość. Taką miłością kochał bł. Jan Paweł II, który przez całe swoje życie pozostał młody duchem. Drodzy młodzi, niech płomień takiej miłości, gorącej bezgranicznej ofiarnej, płonie zawsze w waszych sercach, dając radość wam samym i innym – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz do młodych w katedrze sandomierskiej.
W niedzielne przedpołudnie sandomierski Rynek Starego Miasta zapełnił się młodymi, którzy przybyli z całej diecezji na wspólne spotkanie. Młodzi łączyli się duchowo ze swoimi rówieśnikami przygotowującymi się do zbliżających się Światowych Dni Młodych oraz z papieżem Franciszkiem, który w Rzymie wspólnie modlił się z młodymi z całego świata. Modlitwie przewodniczył biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz, który poświęcając gałązki palmowe, wezwał zgromadzonych wiernych do duchowego wejścia w przeżycia Wielkiego Tygodnia.
W procesji z Rynku do bazyliki katedralnej uczestniczyła młodzież, kapłani, seminarzyści, Sandomierska Drużyna Rycerska oraz licznie zgromadzeni wierni. Hasłem spotkania były ewangelijne słowa: “Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5,3). Dalsza część liturgii Niedzieli Palmowej, Msza święta, sprawowana była w katedrze, gdzie po uroczystym odśpiewaniu przez diakonów Męki Pańskiej podczas homilii ks. Wiesław Surma mówił o znaczeniu krzyża i miłosierdzia Bożego w życiu Jana Pawła II, które powinno znaleźć odniesienie w życiu młodych, którzy nazywają siebie pokoleniem JPII.
Na zakończenie wspólnej modlitwy biskup ordynariusz wręczył delegacjom młodych przybyłych z każdego dekanatu symbole przygotowania do Światowych Dni Młodych: krzyż i ikonę Matki Bożej, które będą znakiem łączności w duchowym przygotowaniu do wspólnego spotkania młodych całego świata w Polsce. - Pod krzyżem Chrystusa pozostali ci, którzy Go naprawdę kochali. Inni odeszli, bo nie widzieli dla siebie żadnej korzyści, perspektyw, obawiali się, że mogą być posądzeni o podobne poglądy, czy sympatię. Zostali tylko ci, którzy naprawdę kochali: Matka, Jan Apostoł, pobożne niewiasty – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz do zebranych w katedrze młodych. - Św. Jan wyróżnia się młodością. A młodość to autentyczność, spontaniczność, pójście na całego, szczególnie jeżeli chodzi o miłość. Taką miłością kochał bł. Jan Paweł II, który przez całe swoje życie pozostał młody duchem - dodał biskup. - Drodzy młodzi. Niech płomień takiej miłości, gorącej, bezgranicznej, ofiarnej płonie zawsze w waszych sercach, dając radość wam samym i innym. Niech jego ciepło i blask napełniają Kościół i świat. W ten sposób pomożecie ocalić to, co piękne, wspaniałe, bezcenne i przyczynicie się do naprawy tego, co nie domaga – zachęcał hierarcha.
Młodzi odebrali także od biskupa „Iskrę Miłosierdzia”, którą papiescy stypendyści przywieźli z krakowskich Łagiewnik. Jest to inicjatywa Fundacji Nowego Tysiąclecia, która symbolizuje duchową łączność w oczekiwaniu na dzień kanonizacji bł. Jana Pawła II.
Dalsza część Diecezjalnego Dnia Młodych odbyła się w Katolickim Domu Kultury św. Józefa, gdzie miał miejsce, jak co roku, konkurs palm wykonanych przez młodzież z parafialnych grup duszpasterskich. W diecezjalnym konkursie palm wzięło udział 35 palm wykonanych różnymi metodami: od tych tradycyjnych do współczesnych. Pierwsze miejsce zajęła palma wykonana przez młodych z parafii Krzątka. Drugie miejsce: palma młodzieży z parafii Tuszów Narodowy i Wrzawy. Trzecie miejsce: palma dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Sandomierza. Wyróżnienie: palma młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z Opatowa.