Ogólnopolski konkurs fotograficzny został zainicjowany przez nieżyjącego już redaktora Radia Kielce Stanisława Szlęzaka, prezesa Tarnobrzeskiego Towarzystwa Fotograficznego. Tematem konkursu był przydrożny znak wiary.
Na konkurs zakwalifikowanych zostało dwadzieścia prac, które nadesłano z różnych stron Polski. Jury konkursu wyłoniło zwycięzców konkursu. Pierwsze miejsce przyznało Adamowi Falkowskiemu z Bielska Podlaskiego za pracę "Podlaskie plenery", drugie miejsce zajęli ex aequo: Maciej Krupiński z Jabłonki za cykl "Ciągle trwam" oraz Edward Soński z Łańcuta za zdjęcie "Na rozstaju dróg". Trzecie miejsce w konkursie zdobyła Bogna Kwiatkowska z Krakowa za pracę "We mgle". Jury przyznało także 3 wyróżnienia: dla Józefa Myjaka z Sandomierza, Wioletty Nowak z Gorzowa Wielkopolskiego i Ryszarda Greli z Baranowa Sandomierskiego.
Poziom nadesłanych prac był zróżnicowany. Jednym z celów konkursu była próba zastanowienia się nad tym, co obecnie dzieje się ze znakami wiary: krzyżami, kapliczkami i świątkami, czym były one w przeszłości, dlaczego postawiono je akurat w danym miejscu i jak o nie dbano.
Zwycięzcom pogratulował obecny na spotkaniu podsumowującym bp Krzysztof Nitkiewicz wskazując, że znaki wiary obecne w polskim krajobrazie w postaci kapliczek i krzyży są świadectwem zakorzenienia w tradycji chrześcijańskiej, która leży u podstaw naszego narodowego dziedzictwa.
- Najczęściej biegniemy przez świat, nie zwracając uwagi na znaki, jakie daje nam Pan Bóg. Sam Chrystus jest znakiem odkupienia, poprzez który możemy poznać wielką miłość Boga. Utrwalone na fotografiach konkursowych znaki wiary dają okazję do refleksji i zastanowienia o ich wymowie i historii. Te znaki, że stały się zapomniane, one żyją poprzez wiarę ludzi, którzy się wokół nich gromadzą, dbają o nie i modlą się przy nich. Myślę, że ten konkurs sprzyja takiej refleksji, a jednocześnie jest okazją do zaprezentowania osobistych talentów i zdolności - podkreślał biskup podczas spotkania.
Podczas podsumowania konkursu zwycięzcom wręczono nagrody oraz przypomniano postać autora i pomysłodawcę konkursu, redaktora Stanisława Szlęzaka. Był on cenionym dziennikarzem, wieloletnim korespondentem i kierownikiem redakcji Radia Kielce w Sandomierzu i Tarnobrzegu. Był także artystą fotografikiem, pomysłodawcą, założycielem oraz prezesem Tarnobrzeskiego Towarzystwa Fotograficznego.