Pod takim hasłem obchodzono w Sandomierzu VI Światowe Dni Autyzmu.
- Włączamy się w te obchody, ponieważ nasza placówka już od lat zajmuje się edukacją i terapią osób dotkniętych autyzmem. Celem tego dnia i organizowanych spotkań jest przybliżenie ludziom problematyki osób autystycznych i podnoszenie świadomości społecznej na temat problemów, których doświadczają dzieci autystyczne, ich rodzice, nauczyciele i terapeuci - mówiła Maria Butkowska, wicedyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego „Radość Życia” w Sandomierzu.
W pierwszym dniu obchodów w auli Katolickiego Domu Kultury odbył się spektakl artystyczny w wykonaniu dzieci autystycznych pokazujący ich talenty i wyuczone umiejętności. Na scenie wystąpiła także Marta Konodyba-Szymańska śpiewająca mama Bogusza dotkniętego autyzmem. Podczas koncertu zaprezentowała piosenki ze swojej płyty „WyAUTYZMowana”. Następnie zgromadzeni rodzice dzieci autystycznych i ich wychowawcy mogli obejrzeć ujmujący film nagrany przez panią Martę o codziennych problemach i walce o edukację swojego dziecka. Hasłem filmu są słowa jego autorki: „Najtrudniejszą walką jest walka ze swoim dzieckiem o … swoje dziecko”.
Kolejnego dnia uczniowie, nauczyciele i wychowawcy Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego „Radość Życia” zgromadzili się przy sandomierskim Ratuszu, który rozświetlił się niebieskimi światełkami na znak włączania się w ogólnoświatową akcję solidarności z osobami dotkniętymi tą niepełnosprawnością. – Po raz pierwszy nasze miasto poprzez ten mały gest włącza się akcję łączności z ludźmi autystycznymi i ich rodzinami „Zapal się na niebiesko dla autyzmu”. Jest to ważne aby inni zrozumieli istotę tej niepełnosprawności i problemów z nią związanych – dodał pani M. Butkowska.
Obchody Światowego Dnia Autyzmu ustanowiono w 2008 r. przez ONZ. W Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym „Radość Życia” prowadzona jest edukacja i terapia pięćdziesięciu czterech uczniów z autyzmem. – Cieszy nas to, że w naszym Ośrodku niesiemy pomoc tym dzieciom oraz ich rodzicom ucząc jak żyć, edukować i wychowywać dziecko z autyzmem. Cieszy także to, że naszym doświadczeniem możemy dzielić się także z innymi ośrodkami oraz wnieść ważny głos w dyskusję nad edukacją dzieci i młodzieży autystycznej – podsumowała M. Butkowska.