Nowy numer 28/2018 Archiwum

Koncert w perełce

Jedne z najsłynniejszych melodii muzyki klasycznej wykonał organista z Krakowa Łukasz Mikołaj Mateja.

Jesteśmy wdzięczni, że dzisiejszy koncert odbywa się w naszej parafialnej wspólnocie, w świątyni, która jest perełką gminnej architektury. Koncert zostanie zagrany na 28-głosowych organach sprowadzonych z Niemiec. Zamontowano je w 2012 r. – powiedział ks. Józef Rogowski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chmielowie.

Łukasz Mikołaj Mateja wykonał pięć utworów, w tym trzy mistrza organów Jana Sebastiana Bacha. Organista, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie, dał popis swojego talentu. Tydzień wcześniej w Nowej Dębie odbył się pierwszy koncert organowy w historii Samorządowego Ośrodka Kultury. Koncert wykonał tarnobrzeski organista Mariusz Ryś, który podczas pobytu bł. Jana Pawła II w Sandomierzu zapewnił oprawę muzyczną Eucharystii. – Cieszę się, że muzyka organowa zyskała uznanie nowodębskiej publiczności, która po brzegi wypełniła salę widowiskową domu kultury. Mamy teraz w SOK cyfrowe organy kościelne, więc technicznie jesteśmy przygotowani na coroczną organizację takich koncertów – zapewnił Krystian Rzemień, dyrektor SOK i jednocześnie kierownik artystyczny festiwalu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma