Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Świętokrzyska pieśń pasyjna

Laureaci przeglądu zostali wyłonieni podczas eliminacji, które odbyły się miały w świętokrzyskiej bazylice. Jury chwaliło wysoki poziom wykonywanych utworów i profesjonalne przygotowanie artystów.

W bazylice pw. Trójcy Świętej w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego odbył się Koncert Galowy I Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej. Organizatorami przeglądu były władze samorządowe Gminy Nowa Słupia, Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Słupi z siedzibą w Rudkach.

Po eliminacjach jury w składzie: dr Maria Zawartko, Jarosław Zawartko (z Wrocławia) oraz Michał Stachurski (Wojewódzki Dom Kultury z Kielc) spośród 20 wykonawców, którzy zgłosili się do udziału w przeglądzie wyłoniło następujących laureatów:

- w kategorii soliści: 1 miejsce Piotr Kędziora, 2 miejsce Emilia Chlewicka i 3 miejsce Wacław Pejas;

- w kategorii zespoły: 1 miejsce Cantus Hilaris oraz Schola z parafii pw. Matki Kościoła w Dąbrowie; 2 miejsce Ludowy Zespół Śpiewaczy „Makoszyńskie Przepióreczki”, 3 miejsce Zespół Cantabo Deo;

- w kategorii chóry: 1 miejsce Jędrzejowski Chór Miejski, 2 miejsce Chór parafialny z Mirca i 3 miejsce Chór parafialny z parafii Świętych Piotra i Pawła Apostołów z Makoszyna;

Jury przyznało także nagrodę Grand Prix dla Zespołu Śpiewaczego „Echo Łysicy” z Bielin. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki.

Dodatkowo jury przyznało wyróżnienia: dla dyrygenta Chóru Miejskiego z Jędrzejowa Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz, dla dyrygenta Zespołu Cantus Hilaris Marii Nyga oraz akompaniatora Zespołu „Echo Łysicy” Grzegorza Michty.

- Celem przeglądu była popularyzacja pieśni pasyjnej i pokutnej, odkrywanie wartości chrześcijańskich przez śpiew pieśni wielkopostnych i pokutnych, odkrywanie tajemnicy wiary katolickiej. Mamy nadzieję, że z roku na rok liczba uczestników będzie wzrastać. Atmosfera jaka panowała zarówno podczas eliminacji jak i koncertu pozwoliła wszystkim uczestnikom i słuchającym na przeżycie duchowej uczty. Treść, tematyka i wysoki poziom wykonania zaprezentowanych utworów pozwoliły niewątpliwie jeszcze bardziej zgłębić tematykę pasyjną i pokutną jaka towarzyszy w okresie Wielkiego Postu, który jest czasem przygotowania do Świąt Paschalnych – podkreślał o. Dariusz Malajka OMI.

Zespoły prezentowały duży poziom artystyczny   Zespoły prezentowały duży poziom artystyczny
Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej
Archiwum sanktuarium
Podsumowanie festiwalu   Podsumowanie festiwalu
Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej
Archiwum sanktuarium

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy