Nowy numer 38/2022 Archiwum

Papieskie nabożeństwa

Nabożeństwo przyciąga coraz większą liczbę tarnobrzeżan.

– Odbywa się po wieczornej Mszy św. każdego 22 dnia miesiąca – informuje o. Krzysztof Parol OP, przeor tarnobrzeskiego konwentu – i kończy je ucałowanie relikwii papieża Polaka.

Krew Jana Pawła II przywiózł pod koniec 2011 r. do tutejszego klasztoru o. Filip Mituła OP. Wówczas też zrodziła się myśl comiesięcznych nabożeństw do błogosławionego. – Początkowo była propozycja, by odbywały się 16 dnia każdego miesiąca, ale później stwierdziliśmy, że będzie to 22 – mówi o. Krzysztof Parol. – Kierowaliśmy się datą wyboru Karola Wojtyły na papieża, a także dniem jego wspomnienia w kalendarzu liturgicznym.

Relikwie, które na stałe są wystawione przy bocznym ołtarzu Krzyża Pańskiego, przechowywane są w specjalnym relikwiarzu. Jego autorem jest artysta-stolarz Bogusław Kowalczuk z tarnobrzeskiego osiedla Miechocin. – Dzięki temu wierni mogą na co dzień modlić się przed nimi, czując niemal namacalną obecność papieża. – mówi o. Krzysztof. Do kwietnia 2012 r. były wystawiane jedynie podczas comiesięcznych nabożeństw ku czci bł. Jana Pawła II.

Uroczystość poświęcenia relikwiarza odbyła się 2 kwietnia 2012 r. i uczestniczył w niej oraz homilię wygłosił o. Andrzej Konopka OP.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.