Sandomierski

Natchnienie dla potomnych

Jest to pierwszy pomnik ojca świętego usytuowany poza placem kościelnym.

Na rynku w Ulanowie stoi pomnik papieża Jana Pawła II. Pomnik ten został wykonany i ufundowany przez Andrzeja Pityńskiego,  rzeźbiarza wywodzącego się tego miasteczka a obecnie mieszkającego w w Stanach Zjednoczonych.

Pomnik  został uroczyście odsłonięty i poświęcony 20 sierpnia 1989 r.  i przedstawia Jana Pawła II w szatach liturgicznych.  Na stule papieża z jednej strony artysta umieścił obraz Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski, a pod nim herb papieża. Przeciwna zaś przedstawia św. Barbarę - patronkę ulanowskiego kościoła i   herb Ulanowa. W tyle popiersia można dostrzec  retmana w łodzi w stroju, jaki nosili ulanowscy flisacy. Retman stoi z wiosłem w ręku, na tle płynących w dali tratew. Na wykonanym z granitu cokole wyryto następujący napis:  „Jan Paweł II - w dziesiątą rocznicę pontyfikatu swemu rodzinnemu miastu ofiaruje Andrzej Pityński z rodziną”.

W książce pt. „Ulanów” Tadeusz Kumik, nieżyjący już miejscowy regionalista, napisał:  „Popiersie papieża Jan Pawła II jest kompozycją symboliczną, oddającą cześć i hołd Najszlachetniejszemu Synowi Narodu Polskiego, na którego są zwrócone oczy całego świata. Pomnik ten jest także hołdem dla skrawka polskiej ziemi - Ulanowa i jego obywateli, ich pięknej historii i zapomnianej kultury. Jest hołdem dla kraju pochodzenia, dla rodu, z którego wyszedł artysta rzeźbiarz Andrzej Pityński. Jest hołdem dla Ojczyzny. Pomnik ten, stojąc na ulanowskim rynku, jest nie tylko ozdobą miasta i atrakcją turystyczną, ale i natchnieniem dla przyszłych mieszkańców w szukaniu nowego miejsca w historii Ulanowa...”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.