Papieskie seminarium na KUL w Stalowej Woli.
Trzecie z kolei spotkanie, którego organizatorami byli pracownicy naukowi Instytutu Socjologii Wydziału Zamiejscowego Nauk o Społeczeństwie, Katedry Filozofii Boga KUL oraz bp dr Edward Frankowski, oparte było na encyklice Jana Pawła II „Laborem exercens”.
Dr Mirosław Rewera mówił o pracy w kontekście rozwoju różnych form życia społecznego. – Według Jana Pawła II kwestia nierówności społecznej dotyczy różnych grup, nie tylko klasy robotniczej. Nauka społeczna Kościoła winna więc skupiać się na polepszaniu bytu wszystkich ludzi. Także bowiem inteligencja boryka się z problemem bezrobocia – podkreślił dr. Rewera. Mówca zwrócił też uwagę na fakt, że obecnie, w dobie globalizacji, solidarność ludzi pracy, to nie tylko związki zawodowe, ale też, na przykład, organizacje konsumenckie czy stowarzyszenia dbające o ochronę naturalnego środowiska.
Problemowi bezrobocia w nauczania Jana Pawła II bliżej przyjrzała się dr Danuta Kołodziej. – Zdaniem papieża obowiązkiem państwa jest zapewnienie zatrudnienia wszystkim, w tym szczególnie ludziom młodym. Także wypłacanie zasiłków niezbędnych do utrzymania osób bezrobotnych i ich rodzin – zauważyła dr Kołodziej.
Dr Bogdan Więckiewicz w swoim wystąpieniu skupił się na zarobkowej emigracji. – Jan Paweł II daje człowiekowi prawo do emigracji w poszukiwaniu pracy. Zwraca też uwagę na trudności związane z takimi wyjazdami, jak nowe środowiska, religia. Papież podkreślał konieczność równego traktowania emigrantów i miejscowych – powiedział dr Więckiewicz.
Bł. Jan Paweł II był zdania, iż człowieka trzeba mierzyć darem serca i sumienia, szczególnie tego niepełnosprawnego. – Papież podkreślał, iż osoby niepełnosprawne powinny mieć ułatwiony dostęp do uczestnictwa w życiu społecznym, w tym i pracy, oczywiście odpowiednio do swoich możliwości – powiedziała dr Justyna Maciaszek.
Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 16 marca br.).