Nowy numer 33/2018 Archiwum

Diakońskie posłanie

Alumni ostatniego roku seminarium nabierają duszpasterskich szlifów. Po kilku latach formacji i gruntownych studiach filozoficzno-teologicznych przychodzi czas na poznanie praktycznego posługiwania.

Rozesłanie diakonów na praktykę duszpasterską odbyło się podczas specjalnego nabożeństwa, które odbyło się w kaplicy seminaryjnej. Wspólnej modlitwie, w której uczestniczyli księża z zarządu seminaryjnego, księża proboszczowie przyjmujący diakonów na praktykę i alumni, przewodniczył ksiądz Jan Biedroń, rektor uczelni. - Jezus wysłał Dwunastu „aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali chorych”. Posłani byli pełni zachwytu nad osobą Jezusa. Jego nauka porwała ich serca i zapragnęli rozgłaszać ją światu. Drodzy Diakoni, na praktyce duszpasterskiej będziecie głosić kazania, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, błogosławić związki małżeńskie, nosić wiatyk do chorych i przewodniczyć obrzędom pogrzebu. Tu nie wystarczy sama sprawność. Musicie być zauroczeni osobą Jezusa Chrystusa, a duszą waszej służby, fundamentem przewodnictwa i uczestnictwa w sakramentach, musi pozostać modlitwa – podkreślał ks. Jan Biedroń, podczas homilii.

Praktyka diakońska potrwa do 11 maja. W parafiach diakoni poznają funkcjonowanie parafii, pracę z grupami duszpasterskimi oraz będą prowadzić katechezę oraz sprawować przeznaczone dla nich nabożeństwa. - Po zakończeniu okresu studiów diakon powinien przez odpowiedni czas, określony przez biskupa, pracować w duszpasterstwie, wykonując święcenia diakońskie, zanim zostanie dopuszczony do prezbiteratu. Dlatego też ośmiu diakonów naszego seminarium zostało skierowanych przez księdza biskupa Krzysztofa Nitkiewicza do wyznaczonych parafii – informował ks. J. Biedroń.

Diakoni podjęli posługę w następujących parafiach:

dk. Paweł Dobrowolski - parafia pw. Świętego Bartłomieja w Staszowie

dk. Marcin Fac - parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Komorowie

dk. Sylwester Gaweł - parafia pw. św. Antoniego z Padwy w Padwi Narodowej

dk. Piotr Grabowski - parafia pw. Świętego Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim

dk. Jan Kania - parafia pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu

dk. Krystian Musiał - parafia pw. Opatrzności Bożej w Stalowej Woli

dk. Damian Niziałek- parafia pw. św. Franciszka Salezego i Świętego Andrzeja Boboli w Gorzycach

dk. Damian Stala - parafia pw. św. Michała Archanioła Ostrowcu Świętokrzyskim

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma