Chlubna przeszłość, niepewna przyszłość

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego odbyła się konferencja "Wczoraj, dziś i jutro tarnobrzeskiej oświaty".

Impuls do jej zorganizowania dała ubiegłoroczna 200. rocznica powstania w Tarnobrzegu pierwszej szkoły powszechnej i jubileusz Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Jachowicza. – W 1813 r. z inicjatywy hrabiego Michała Tarnowskiego została założona szkoła trywialna, która była pierwszą powszechną placówką oświatową w naszym mieście – wyjaśniła Maria Pałkus, polonistka w Gimnazjum nr 1. – Ponieważ czujemy się jej spadkobiercami, stąd nasze ubiegłoroczne uroczystości rocznicowe, które zaowocowały przygotowaniem publikacji „Wczoraj, dziś i jutro tarnobrzeskiej oświaty. W 200-lecie tarnobrzeskiego szkolnictwa powszechnego”. Prezentacja książki była jednym z punktów wspomnianej konferencji. – Pomysł wydania zrodził się w 2012 r., a ostatnie prace redakcyjne zakończyły się przed kilkoma tygodniami – dodała Maria Pałkus, redaktor publikacji.

Książka zawiera szereg artykułów kilkudziesięciu autorów traktujących szeroko na temat tarnobrzeskiego szkolnictwa. Obok dziejów wspomnianej już szkoły trywialnej i następnych placówek powstałych na jej fundamencie, można zaleźć także prezentację wszystkich tarnobrzeskich szkół i instytucji związanych z edukacją. – Ta publikacja ma nie tylko uczcić w materialny sposób ubiegłoroczną rocznicę, ale także zwrócić uwagę tarnobrzeżan na idee Stanisława Jachowicza, promować twórczość literacką uczniów oraz ukazać nauczycieli z pasją, których nie brakowało wczoraj i nie brakuje także dzisiaj – podkreśliła Maria Pałkus.

Chlubna przeszłość, niepewna przyszłość   Wśród uczestników byli pracownicy oświaty oraz uczniowie i studenci Marta Woynarowska /GN W części naukowej konferencji swoje wystąpienia zaprezentowali naukowcy z ośrodków akademickich Krakowa i Warszawy. Jako pierwszy głos zabrał prof. Feliks Kiryk z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który w erudycyjnym wykładzie przybliżył dzieje narodzin szkoły parafialnej w Miechocinie, zwanej Akademią Miechocińską na tle kształtowania się oświaty polskiej i europejskiej. – Nazwa jaką określano szkołę świadczy o dumie i świadomości jej bardzo wysokiego poziomu nauczania – zauważył prof. Kiryk. Placówka, która doskonale funkcjonowała m.in. dzięki bogatemu uposażeniu parafii miechocińskiej, zgromadziła niezwykle cenny i ambitny księgozbiór, który został odkryty po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. przez ks. Henryka Hausnera. O pomoc w ustaleniu jego zawartości zwrócił się do ówczesnego bibliotekarza zbiorów Tarnowskich dr. Michała Marczaka. Okazało się, że znajdują się w nim bezcenne inkunabuły, starodruki. Wśród nich natrafili na księgi chrzcielne, które są nieocenionym źródłem do odtworzenia dziejów, a zwłaszcza składu społeczności miechocińskiej.

Wystąpienie prof. Bogusława Śliwerskiego z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie oraz Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie okazało się dla niektórych słuchaczy dość kontrowersyjne. Omówił on bowiem proces uspołeczniania szkolnictwa w okresie III RP, który, jak wynika z przedstawionych badań, można uznać iż jest w powijakach, skoro np. w zaledwie 1,6 proc. szkół powstały Rady Rodziców. Edukacja natomiast wciąż podlega wpływom zwycięskich partii, które realizują własne cele polityczne. Dlatego prof. Śliwerski twierdzi, iż najlepszym rozwiązaniem dla polskiej oświaty jest przekazanie zarządzanie nią w ręce samorządów, tak jak ma to miejsce w innych krajach europejskich.

Jako ostatni swój referat przedstawił dr Grzegorz Nieć z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który przedstawił interesujące strony Domowej Kroniki Dzikowskiej Stanisława Tarnowskiego.

Konferencję zorganizowały Gimnazjum nr 1, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Oddział w Tarnobrzegu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..