Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Jak Romeo i Julia

Młodzi z szkolnego teatru „Cegielnia” przy Collegium Gostomianum wystawili sztukę pt.: „Chonen i Lea na pograniczu światów”, opartą na dramacie „Dybuk” Szymona An-skiego.

- Tytuł tej sztuki został stworzony przez nas ze względu na to, że nie zawiera ona wszystkich scen i idei z oryginalnego dramatu Szymona An-skiego. Skrócenie sztuki płynęło z kilku powodów: nie mieliśmy możliwości scenograficznych, mała obsada aktorska, brak szlifów artystycznych, żeby pokazać całą obyczajowość żydowską. Skupiłam się więc wraz z młodymi na wątku, który jest wciąż aktualny i uniwersalny: „miłość, która pokonuje granice śmierci”. Gdy robiliśmy próby jeden z uczniów stwierdził, że to taka żydowska wersja Romea i Juli – wyjaśniła Danuta Paszkowska, nauczycielka języka polskiego, opiekunka szkolnego teatru.

Spektakl przygotowywany był dla widowni szkolnej, ale w ramach obchodów Dni Judaizmu aktorzy mogli go zaprezentować także dla wszystkich chętnych. W spektaklu wzięło udział piętnastu aktorów oraz dwie osoby obsługi.

W spektaklu można dostrzec wątki wzajemnych relacji miłości między zakochanymi, których nie niszczy nawet śmierć oraz wątek świętych obcowania.

Teatr "Cegielnia" z I LO w Sandomierzu   Chojen i Lea na pograniczu światów
Teatr "Cegielnia" z I LO w Sandomierzu
ks. Tomasz Lis /GN
Teatr "Cegielnia" z I LO w Sandomierzu   Młodzi artyści
Teatr "Cegielnia" z I LO w Sandomierzu
ks. Tomasz Lis /GN

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma