Młodzi z szkolnego teatru „Cegielnia” przy Collegium Gostomianum wystawili sztukę pt.: „Chonen i Lea na pograniczu światów”, opartą na dramacie „Dybuk” Szymona An-skiego.
- Tytuł tej sztuki został stworzony przez nas ze względu na to, że nie zawiera ona wszystkich scen i idei z oryginalnego dramatu Szymona An-skiego. Skrócenie sztuki płynęło z kilku powodów: nie mieliśmy możliwości scenograficznych, mała obsada aktorska, brak szlifów artystycznych, żeby pokazać całą obyczajowość żydowską. Skupiłam się więc wraz z młodymi na wątku, który jest wciąż aktualny i uniwersalny: „miłość, która pokonuje granice śmierci”. Gdy robiliśmy próby jeden z uczniów stwierdził, że to taka żydowska wersja Romea i Juli – wyjaśniła Danuta Paszkowska, nauczycielka języka polskiego, opiekunka szkolnego teatru.
Spektakl przygotowywany był dla widowni szkolnej, ale w ramach obchodów Dni Judaizmu aktorzy mogli go zaprezentować także dla wszystkich chętnych. W spektaklu wzięło udział piętnastu aktorów oraz dwie osoby obsługi.
W spektaklu można dostrzec wątki wzajemnych relacji miłości między zakochanymi, których nie niszczy nawet śmierć oraz wątek świętych obcowania.
Chojen i Lea na pograniczu światów
Teatr "Cegielnia" z I LO w Sandomierzu
ks. Tomasz Lis /GN
Młodzi artyści
Teatr "Cegielnia" z I LO w Sandomierzu
ks. Tomasz Lis /GN