Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Widziane z Mariackiej

Ostatnie dni kalendarzowego roku sprzyjają podsumowaniom i bilansom w różnych wymiarach, w tym także w wymiarze wspólnoty Kościoła lokalnego. Obfitował on w różnego rodzaju znaczące wydarzenia. Z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem rozmawia ks. Tomasz Lis.

Ks. Tomasz Lis: Był to rok dwóch pontyfikatów papieskich. Benedykt XVI składający swój urząd i wybór papieża Franciszka. Jaki on był dla diecezji i jej działań duszpastersko-ewangelizacyjnych?

Bp K. Nitkiewicz: Niewątpliwie największym wydarzeniem, które wywarło wpływ także na życie diecezji sandomierskiej, była rezygnacja papieża Benedykta XVI i wybór na Stolicę Piotrową ojca świętego Franciszka. To świadectwo pokory, poddania się woli Bożej oraz obfitujący w nieustanne nowości pontyfikat są w dalszym ciągu okazją do refleksji dla każdego z nas. Zrozumieliśmy, że musimy zmienić siebie i różne lokalne sytuacje, żeby żyć zgodnie z Ewangelią. Ludzie nam o tym nierzadko przypominają, i słusznie. Myślę, że w przypadku wiernych świeckich wzrosła także świadomość tego, co oznacza przynależność do Kościoła. To jest cenne i ważne.

Był to Rok Wiary. Sprawując swoją posługę biskupią, odwiedzając parafie, spotykając się z ludźmi młodymi, obserwując codzienne życie w diecezji, jakie zaobserwował Ksiądz Biskup owoce tego roku?

Rok Wiary, jaki zakończyliśmy w uroczystość Chrystusa Króla, przyniósł wielorakie owoce. Jeżeli chodzi o owce duchowe, to może nie zawsze są one widoczne, może trzeba jeszcze trochę poczekać. Jestem jednak przekonany, że nabożeństwa, pielgrzymki, spotkania formacyjne, konkursy wiedzy religijnej, przeglądy artystyczne ożywiły diecezję. W nasz kalendarz duszpasterski wpisane są tradycyjnie Dni Młodzieży, które w tym roku odbyły się w Nisku i zgromadziły rekordową liczbę młodych. Podobnie festiwal kultury chrześcijańskiej "Eutrapelia", skierowany do młodzieży ponadgimnazjalnej, był okazją do bardziej pogłębionego spojrzenia na sprawy wiary. Znakiem żywotności naszej wspólnoty kościelnej jest także spore zainteresowanie rekolekcjami powołaniowymi.

Przed nami nowy rok duszpasterskich zamierzeń i zadań. Jakie plany ma Ksiądz Biskup na ten nadchodzący czas?

Jeżeli chodzi o plany na nowy rok, pierwszym znaczącym wydarzeniem będzie obchodzony 16 stycznia Ogólnopolski Dzień Judaizmu. To spore wyzwanie dla władz Sandomierza i dla strony kościelnej. Ale dokładnie rok temu mieliśmy swojego rodzaju próbę, która wypadła doskonale. Mam na myśli sympozjum międzynarodowe o stosunkach chrześcijańsko-żydowskich z perspektywy historii, kultury i sztuki. Ojciec św. Franciszek mówi, że Naród Przymierza i jego wiara stanowią korzeń naszej chrześcijańskiej tożsamości. Chcemy więc wspólnie rozważać naszą historię i razem modlić się do Boga. Potrzebujemy przede wszystkim częstszych spotkań, bycia razem, współpracy. Zauważyłem podczas tegorocznej pielgrzymki diecezjalnej do Ziemi Świętej, że nasi wierni interesowali się bardzo sytuacją państwa Izrael i jego mieszkańców. Odkrywali także, że tamtejsi Żydzi pamiętają o różnych miastach i miejscowościach naszej diecezji, gdzie niegdyś stanowili znaczącą społeczność. Obok Sandomierza można tu wymienić Ożarów, Annopol, Staszów, Ostrowiec. Mam nadzieję, że Dzień Judaizmu będzie sprzyjał odnowieniu wzajemnych kontaktów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy