Do Sandomierza do finałowej rozgrywki zakwalifikowało się 55 uczniów, którzy rywalizowali w trzech kategoriach.
Zakończyły się zmagania dzieci i młodzieży w ramach XI Diecezjalnej Olimpiady Liturgicznej, której tegoroczna tematyka dotyczyła osoby i działalności bł. ks. Antoniego Rewery, męczennika i świadka wiary.
- Konkurs rozgrywano najpierw na etapach szkolnym, parafialnym i dekanalnym, a następnie zwycięzcy zmierzyli się w finale diecezjalnym. Zakwalifikowało się do niego 55 osób, w tym 33 z klas gimnazjalnych i 22 ze szkoły podstawowej. Konkurs przeprowadzany był w trzech kategoriach - literackiej, plastycznej i zakresu wiedzy ogólnej o błogosławionym ks. Antonim - poinformował ks. Marek Bednarz, współodpowiedzialny za organizację konkursu.
Uczestników finałowej rozgrywki odwiedził bp Krzysztof Nitkiewicz, który pogratulował młodym zapału do poszerzania wiedzy w zakresie religijnym i liturgicznym oraz poznawania lokalnych świadków wiary.
Uczestnicy konkursu literackiego i plastycznego nadsyłali swoje prace, które następnie oceniała specjalna komisja. Natomiast uczestnicy rywalizujący w zakresie znajomości wiedzy o błogosławionym musieli rozwiązać test zawierający cały szereg pytań. - Zakres przygotowań obejmował życiorys ks. Antoniego, jego drogę męczeństwa, działalność duszpasterską i życie duchowe – poinformował ks. Marian Bolesta, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży.
W kategorii gimnazjalistów zwyciężył Bartłomiej Szymczyk z Ożarowa, przed Luizą Szczęch z Cholewianej Góry i Aleksandrą Dudą z Padwi Narodowej. W kategorii szkoła podstawowa zwyciężyła Zuzanna Sejdzińska z Ostrowca, przed Olą Korzynek z Sandomierza i Mateuszem Janczakiem z Kurozwęk.
W kategorii plastycznej pierwsze miejsce przyznano Magdalenie Oksińskiej z Ostrowca Świętokrzyskiego, drugie miejsce zajął Łukasz Sądej z Nowego Nartu, zaś trzecie miejsce przyznano Andrzejowi Baranowi z Gwoźdźca. W konkursie literackim kolejne miejsca zajęli: pierwsze - Emil Mazur z Połańca, drugie - Grzegorz Wójs z Ostrowca, trzecie - Sebastian Różalski z Ostrowca Świętokrzyskiego.
W organizację konkursu włączyły się siostry ze Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego, które założył bł. ks. Antoni Rewera. - Cieszy to, że tak wiele osób, dzięki temu konkursowi, mogło poznać postać ks. Antoniego. Myślę, że dla młodych ludzi ta postać stała się bliższa, a przez nich osoba i dzieła bł. ks. Rewery stały się znane ich rodzinom i znajomym - mówiła s. Klara Raczak, matka generalna zgromadzenia.
Zwycięzcy i uczestnicy finałowej rozgrywki otrzymali ciekawe nagrody. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, którym w przygotowaniach najczęściej towarzyszą katecheci, księża i rodzice. - Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację i przebieg konkursu na każdym z jego etapów. Dziękujemy księżom, katechetom i samej młodzieży za udział we wspólnych spotkaniach i zmaganiach – podkreślił ks. Bolesta.