Nowy numer 43/2020 Archiwum

"Boża sprawa" po Ukraińsku

W Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury można oglądać wystawę zdjęć Stanisławy Zacharko. „Boża sprawa” to cykl zdjęć wykonanych przez kielecką artystkę na ulicach Lwowa.

- Autorka wystawy wędrując ulicami Lwowa dostrzegła prowadzoną akcję o nazwie „Boża sprawa”, jak dodaje do dziś nie wie, czego ona dotyczyła. Umieszczane w różnych, powszechnie dostępnych, miejscach naklejki o biało czerwonych kolorach z hasłem „Boża sprawa” świetnie wkomponowały się w tzw. sztukę ulicy, czyli plakaty, informacje, reklamy. Doskonałe zdjęcia pokazują ciekawe kompozycje, które wychwyciła autorka – informuje Andrzej Łada z ostrowieckiej Galerii.

Autorka zdjęć jest historykiem i krytykiem sztuki. Od 28 lat pracuje w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach. W latach 2003–2009 prowadziła zajęcia z przedmiotu „marketing sztuki” w Instytucie Sztuk Pięknych Akademii Świętokrzyskiej.

- Fascynuje mnie wizualno-plastyczny język ulicy: szyldy, plakaty, naklejane na murach ulotki i napisy. To komunikaty, które ktoś wysyła ku innym, z nadzieją, że zostaną odczytane, a ich treść zrozumiana w sposób przez nadawcę komunikatu zamierzony. Lecz ulica i jej język jest tworem ulegającym ciągłym przemianom: szyldy są zdejmowane, zostawiając po sobie pusty ślad, plakaty zaklejane i niszczone, ulotki zrywane a do napisów dokładane obce słowa i kleksy farby. Przypadek tworzy z nich nowe komunikaty: z oderwanych słów, fragmentów twarzy, tajemniczych znaków – i z plastycznej, niejednokrotnie bardzo atrakcyjnej formy, jaką tworzą – komentowała autorka wystawy.

Stanisława Zacharko jest autorką wielu wstępów do katalogów wystaw sztuki współczesnej i licznych recenzji, kuratorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, programów artystycznych oraz opracowań merytorycznych i projektów graficznych katalogów. Najważniejsze kuratorskie projekty to "Autorytety Polskiej Fotografii Artystycznej" oraz "Most Kultury". Jako krytyk współpracuje z kieleckim miesięcznikiem kulturalnym „Teraz” i ogólnopolskim kwartalnikiem artystycznym „Format”. Uprawia działalność artystyczną: tworzy przestrzenne formy z wikliny, realizowane na plenerach w Polsce i Ukrainie, maluje, uprawia fotografię artystyczną, uczestniczy w plenerach plastycznych. Wystawę można oglądać w Galerii Miejskiego Centrum Kultury.

Wystawa fotografii   Wystawa fotografii
Galerii Miejskiego Centrum Kultury
ks. Tomasz Lis /GN
Wystawa fotografii   Wystawa fotografii
Galerii Miejskiego Centrum Kultury
ks. Tomasz Lis /GN

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama