Zainaugurowali srebrny rok

Dzisiejszy odpust w parafii pw. św. Barbary w Tarnobrzegu miał szczególny wymiar, inaugurował bowiem roczne świętowanie jubileuszu.

– Już dzisiaj zapraszam wszystkich na centralne uroczystości, które odbędą się 22 czerwca przyszłego roku – zapraszał zgromadzonych ks. prał. Stanisław Bar, proboszcz parafii, który posługuje w niej od początku istnienia.

Sumę odpustową pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego sprawowali proboszczowie tarnobrzeskich parafii, którzy modlili się w intencji parafii, żyjących i zmarłych górników, w szczególny sposób zaś za wszystkich tych, którzy ponieśli śmierć podczas wykonywania swych powinności w kopalniach siarki. Podczas procesji na rozpoczęcie Mszy św. przedstawiciele górniczego stanu złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą poświęconą swym kolegom, ofiarom wypadków przy pracy.

Na początku homilii bp Frankowski podkreślał trud, wyrzeczenie parafian i pracowników kopalń siarki, włożony przy wznoszeniu kościoła. – Dzięki waszemu wysiłkowi powstał ta piękna świątynia. A, jak mówił Cyprian Kamil Norwid, „piękno jest kształtem miłości”, waszej miłości do Boga i tej parafii. Bądźcie dumni i cieszcie się z tego pomnika wiary noszącego miano patronki stanu górniczego – mówił bp Frankowski zwracając się do parafian, jak i górników, którzy nie żałowali swych sił i pieniędzy przy budowie świątyni na os. Siarkowiec. Mówiąc o przypadającym dzisiaj święcie górników, hierarcha zwrócił uwagę na topniejący w coraz szybszym tempie górniczy stan, wynikający z zamykania kolejnych kopalń. Podkreślił również zagrożenia, jakie wiążą się z tym zjawiskiem, czyli przede wszystkim bezrobocie, które w bolesny sposób dotyka kolejnych górników tracących miejsca pracy. – Dzisiaj obchodzimy dzień modlitw w intencji bezrobotnych i solidarności z nimi – zauważył bp Frankowski – ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski. Wiele miejsca poświęcił również zagadnieniu godności człowieka i godności ludzkiej pracy, które ściśle łączą się ze sobą.

Zainaugurowali srebrny rok   Górnicze poczty sztandarowe Marta Woynarowska /GN Na zakończenie Eucharystii ks. Bar odczytał list, skierowany na jego ręce przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, w którym napisał m.in. „Oblicze każdej wspólnoty nosi rysy wielu ludzi, ich świętości i słabości, inteligencji i temperamentów. Obejmuję modlitewną pamięcią wszystkich duchownych oraz wiernych świeckich, którzy stawiali pierwsze kroki w tworzeniu parafii, organizowali niezbędne struktury duszpasterskie, uczestniczyli w budowie świątyni i plebanii. Wielu z nich, jak śp. arcybiskup Ignacy Tokarczuk, odeszło już do Boga po wieczną nagrodę. Pozostali, pod duchowym kierownictwem Księdza Prałata, oddali Chrystusowie swoje serca i siły aby Boże Miłosierdzie zajaśniało najwspanialszym blaskiem, niosąc przebaczenie win, umocnienie w dobrym, pokój i radość.”

W uroczystości, jak każdego roku, licznie uczestniczyli górnicy, władze miasta oraz poczty sztandarowe zakładów, związków i organizacji związanych z przemysłem siarkowym.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..