Nowy numer 43/2020 Archiwum

Komórka na studnię

Tylu telewizorów, monitorów i komputerów nie zobaczylibyśmy nawet w marketach ze sprzętem elektronicznym.

Wciągu zaledwie kilku pierwszych godzin zbiórki pod tarnobrzeskimi kościołami urosły góry wszelkich urządzeń elektrycznych i elektronicznych. – Przywieźliśmy telewizor marki Grundig, całkowicie sprawny – mówi pani Irena, która dostarczyła go pod kościół na osiedlu Serbinów.

Potężny sprzęt nieśli we dwoje z mężem Lechem. – Mam telefony komórkowe z ładowarkami i czajnik, ale nie wiem czy to panowie przyjmujecie? – pytała się starsza pani. – Wszystko bierzemy, jak leci, byle miało jakiś związek z prądem – żartują kierowcy, uwijający się przy ładowaniu sprzętu do ciężarówki. Dzisiaj mają zebrać urządzenia zgromadzone przed sześcioma tarnobrzeskimi kościołami. – Trzeba będzie chyba parę razu obrócić – stwierdza jeden z nich. – Sprzęt mamy zawieźć na bazę, stamtąd trafi to wszystko do tirów. A później do recyklingu i utylizacji.
Akcja zbiórki zużytego i niepotrzebnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego trwa w Polsce już od kilku miesięcy. Natomiast w południowej i południowo-wschodniej części kraju dopiero od dwóch miesięcy. – Celem tego przedsięwzięcia jest wsparcie działalności Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” – mówi Katarzyna Prajzner, koordynatorka akcji z Green Office Ecologic Sp. z o.o., firmy zajmującej się recyklingiem. – Często spotykamy się z pytaniami, czy to musi być sprzęt sprawny – mówi Katarzyna Prajzner. – Otóż nie, bo to wszystko i tak poddawane jest recyklingowi. Odbieramy wszystko, począwszy od wielkogabarytowych urządzeń typu pralki, lodówki po telefony komórkowe włącznie z ładowarkami, kablami.
Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” jest międzynarodową organizacją, której polska sekcja mieści się w Warszawie. Organizacja podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej, a jej głównym zadaniem jest działalność humanitarna w szkołach, szpitalach prowadzonych przez misjonarzy. Zbiórka zużytego sprzętu ma wspomóc realizację projektu „Grosz jak kropla wody”, polegającego na finansowaniu budowy studni w Krajach Trzeciego Świata. W zbiórce sprzętu oraz jego późniejszej utylizacji pomaga partner fundacji, czyli Green Office Ecologic Sp. z o.o.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama