Nowy numer 04/2020 Archiwum

Zdewastowano pomnik kapłana

Kilka lat temu mieszkańcy ufundowali pomnik ks. Romanowi Kotlarzowi, uczestnikowi wydarzeń radomskiego czerwca '76. Byli dumni z postawy niezłomnego kapłana, który umarł, pobity przez służby bezpieczeństwa. Po kradzieży pamiątkowej tablicy są zbulwersowani aktem wandalizmu.

Pomnik, znajdujący się w ruchliwym miejscu nieopodal kościoła, odsłonięto przed kilkunastu laty. W rocznice związane z życiem i działalnością księdza składane są tutaj kwiaty przez mieszkańców oraz władze samorządowe.

W ubiegłym tygodniu okazało się, że mosiężna płyta z wizerunkiem duchownego i napisem zniknęła. Złodzieje połakomili się na mosiężną tablicę. Mieszkańcy są zbulwersowani tym aktem, gdyż wielkim szacunkiem otaczają postać kapłana pochodzącego z ich miejscowości, który zmarł w wyniku prześladowania przez ówczesne służby bezpieczeństwa.

– Dla mnie był to szok. Od razu zawiadomiłem policję. W tamtych czasach ksiądz Roman Kotlarz, jako jeden z nielicznych, miał odwagę stanąć publicznie w obronie robotników. W ciężkich czasach, kiedy brakuje pracy, powinien być szczególnie czczony i szanowany. Na tablicy pod jego popiersiem był napis, że jest męczennikiem sprawy robotniczej. Taki czyn jest skrzywdzeniem całej naszej parafii, bo stąd pochodził ksiądz i tu spoczywa – skomentował ks. Paweł Cygan.

Kradzieży dokonano podczas trwających w parafii Misji świętych, które były zwieńczeniem Roku Wiary. – Ta dewastacja została dokonana w przeddzień aktu poświęcenia rodzin i parafii Sercu Pana Jezusa. Jest to typowy znak wandalizmu i zła podczas trwania Misji świętych i to jest bardzo bolesne – dodał proboszcz. Koniemłockie stowarzyszenie "Przyszłość” wyznaczyło nagrodę 500 złotych dla tego, kto odda tablicę. – Jeśli płyta się nie znajdzie oczywiście wykonamy nową, ale chyba już z innego materiału – dodaje ks. P. Cygan.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Agaton
  04.12.2013 17:48
  Kradzież to jeszcze nie profanacja,to może być nawet ochrona przed ewentualną profanacją.
  doceń 0
 • gh
  04.12.2013 23:00
  Nie piszecie gdzie to haniebne zdarzenie miało miejsce.
  doceń 0
 • JAWA
  21.03.2016 17:20
  "wydarzeń radomskiego czerwca '76" po co tak?
  Komuniści używali zastępczych określeń, zamiast strajk "przerwa w pracy", zamiast rozruchy "wydarzenia", "wypadki" lub "to co zaszło w Radomiu"
  trzeba ich naśladować?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama