Nowy numer 21/2018 Archiwum

Reaktywacja starodruków

Blisko sto zabytkowych książek z Biblioteki Diecezjalnej poddano konserwacji i renowacji. Będą dostępne przez internet.

Cenne zbiory Biblioteki Diecezjalnej od lat poddawane są pracom konserwatorskim i sukcesywnie udostępniane czytelnikom w formie cyfrowej. I choć ilość woluminów czekających na swoją kolej jest jeszcze spora, to jednak każdy realizowany projekt konserwatorski i digitalizacyjny pozwala mieć nadzieję, że uda się wszystkie zachować od zniszczenia.

Ostatnio zabezpieczono najcenniejsze zabytki piśmiennicze i zdigitalizowano je udostępniając szerokiemu odbiorcy. – W obecnym roku biblioteka realizuje kilka programów w ramach których kolejne cenne pozycje książkowe poddawane są konserwacji, dezynsekcji, dezynfekcji, aby mogły służyć szerokiemu gronu odbiorcy po procesie digitalizacji – informuje ks. Andrzej Jakóbczak, dyrektor diecezjalnej biblioteki.

W jednym z realizowanych programów przywrócono piękno starych druków opatrzonych superekslibrisami, czyli znakami przedstawiającymi herby rodowe, które wytłaczane były na zewnętrznej stronie okładki, skórzanej oprawy książek. - Zadanie to dotyczy dziewięćdziesięciu trzech książek opatrzonych znakami własnościowymi. Pozycje, które będą wymagały dodatkowych prac będą poddawane wzmocnieniu konstrukcji bloku, podklejeniem i innym pracom konserwatorskim. Zostaną poddane także digitalizacji w celu udostępnienia w Cyfrowej Bibliotece Diecezjalnej – opowiada ks. A. Jakóbczak. Wśród tych książek znajdują się pozycje o superekslibrisach należących do króla Zygmunta III, biskupów, prymasów, dostojników kościelnych, zgromadzeń zakonnych.

Podsumowaniem projektu było wydanie książkowego informatora i folderu, w którym opisano, jakie książki zostały odnowione, przedstawiono całą dokumentację konserwatorską oraz przybliżono proces ich digitalizacji. Ponadto odwiedzający Bibliotekę Diecezjalną mogą obejrzeć specjalną wystawę poświęconą przeprowadzonym pracom. Elementem projektu było także nagranie filmu pokazującego historyczne księgi, które poddano konserwacji. – Całość materiałów informacyjnych i reklamowych ma na celu przybliżenie osobom zainteresowanym wartości dokonanej pracy, która nie tylko uratowała zabytkowe egzemplarze przed powolnym niszczeniem, ale także pokazuje możliwość internetowego korzystania z naszych cyfrowych zasobów bibliotecznych – dodaje ks. A. Jakóbczak.

Realizowane zadania prowadzone były dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wkładowi własnemu Biblioteki. Realizacją zadania zajęła się specjalistyczna pracownia konserwacji działająca przy Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, Alto Projekt Alicja-Kuberka z Warszawy. Informacje na temat dostępnych cyfrowo woluminów można uzyskać na stronie: http://bc.bdsandomierz.pl

Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu   Zabytkowe starodruki
Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu
ks. Tomasz Lis /GN
Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu   Wystawa podsumowująca projekt
Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu
ks. Tomasz Lis /GN

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma