- Jest to podziękowanie Bogu przez Maryję za dar i łaskę wiary. Ołtarz główny z obrazem Matki Bożej Łaskawej cieszy się wśród parafian wielką czcią, dlatego poddany został odnowieniu. Nowy ołtarz ofiarny to wspólny dar parafian – podkreśla ks. Jacek Staszak.
Od kilku miesięcy w świątyni w Janowie Lubelskim trwały prace renowacyjno-konserwtorskie obejmujące ołtarz główny. Wraz z ołtarzem odnowiono prezbiterium, ustawiając nowy marmurowy ołtarz ofiarny oraz ambonkę.
Uroczyste oddanie odnowionej nastawy ołtarzowej oraz poświęcenie ołtarza ofiarnego odbyło się podczas Mszy św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z nim Eucharystię sprawowali janowscy duszpasterze.
Podczas homilii biskup zachęcił wiernych do nowego spojrzenia na świat w którym żyją. Zauważył, że chociaż jest w nim wiele zła, które uderza w człowieka, ten świat jest jednocześnie pełen Bożej obecności i miłości. - Przypomina o tym św. Paweł, mówiąc: „teraz bowiem zbawienie jest bliżej was, niż wtedy gdyśmy uwierzyli”. Okres Adwentu jest wspaniałą okazją do odkrycia tej niezwykłej rzeczywistości poprzez wewnętrzne wyciszenie, refleksję i modlitwę. Poprzez unikanie powierzchowności, rutyny i pośpiechu. Na tym polega chrześcijańska czujność. Dzięki niej możemy być bliżej Boga i drugiego człowieka. Możemy uniknąć wielu zagrożeń i dokonać wielu wspaniałych dzieł. Możemy poznać lepiej samych siebie, naszą nadprzyrodzoną godność i powołanie. A to oznacza nowe życie, piękniejsze i pełniejsze. Spróbujmy go, zakosztujmy tego nowego życia - zachęcał biskup. Po homilii w mensie ołtarzowej zostały złożone relikwie świętego Jerzego Męczennika i św. Franciszka z Asyżu. Następnie ordynariusz dokonał aktu konsekracji nowego ołtarza poprzez namaszczenie świętym olejem, i okadzenie, które symbolizuje modlitwę zanoszoną z ołtarza do Boga oraz obdarowanie ołtarza światłem symbolizującym zmartwychwstanie Chrystusa oraz nowe życie, jakie otrzymują wierni uczestnicząc w Ofierze eucharystycznej.
Biskup w modlitwie konsekracyjnej nawiązał do trzech momentów historii zbawienia, w których jest mowa o ołtarzu ofiarnym - do ołtarza, jaki zbudował Noe po potopie, do ołtarza, jaki Abraham uczynił, by złożyć swego syna Izaaka w ofierze i do ołtarza wykonanego przez Mojżesza na potwierdzenie zawarcia przymierza pod Synajem.
Odnowiony ołtarz wykonany jest z drewna ołtarz z wieloma elementami wyzłoconymi. W najwyższym punkcie ołtarza umieszczony jest monogram maryjny z rozchodzącymi się wiązkami promieni oraz dwóch adorujących aniołów. W zwieńczeniu ołtarza znajduje się obraz przedstawiający scenę objawienia się Matki Bożej Wojciechowi Boskiemu. W centrum ołtarza, we wnęce umieszczony jest cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Zasłonę stanowi wizerunek świętych apostołów Piotra i Pawła przekazujących księgę św. Dominikowi. Przy wnęce obrazowej, na drewnianym pomoście ustawione są dwie rzeźby: św. Dominika trzymającego różaniec i św. Tomasza z Akwinu z księgą. Przy kolumnach ołtarza znajdują się figury świętych - Wincentego Ferrariusza i Jacka, który podtrzymuje monstrancję.