Nowy numer 43/2020 Archiwum

Weekend pod znakiem zbiórek

Od piątku do niedzieli trwały w Tarnobrzegu zbiórki żywności oraz innych darów, które mają pomóc najbardziej potrzebującym w przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącej zimy.

Już w piątek w tarnobrzeskich sklepach pojawili się wolontariusze z koszami, do których zbierali produkty żywnościowe. Akcję zorganizował Tarnobrzeski Bank Żywności. Część zebranych darów zasiliło magazyn banku, część trafiła bezpośrednio do adresatów. – Mamy umowę z Bankiem Żywności, by to co uda się nam zebrać zawieźć do Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Tarnobrzegu – mówił Sławomir Partyka, nauczyciel w Zespole Szkół Społecznych nr 2 im. Małego Księcia. – Dlatego chętnie widzieliśmy wszelkie słodycze, bo to dzieciom sprawi najwięcej radości.

W sobotę w delikatesach FRAC natomiast pojawili się wolontariusze należący do Klubu Ośmiu Wspaniałych, działającego w Gimnazjum nr 1. – Po raz drugi biorę udział w zbiórce żywności – informowała Karolina Furtak, uczennica III klasy. – uważam, że poświęcenie dwóch godzin w sobotę na tak szczytny cel to wyraz solidarności z moimi kolegami, koleżankami, którzy, choć się do tego nie przyznają, potrzebują wsparcia od innych osób. Zamiast marnować czas na jakieś bzdurne rzeczy, bezdyskusyjnie wolę postać tu, bo to ma sens. Chociaż niektóre osoby są wobec nas obojętne, ale raczej nie zdarzyło się, żeby ktoś był niemiły. Naturalnie hojność w dużej mierze zależy od zasobności portfela, ale chyba też od zrozumienia i empatii wobec bliźnich – zauważyła wolontariuszka. Do koszy trafiały artykuły o przedłużonej trwałości.

– Najchętniej widzielibyśmy produkty, z których można przygotować ciepły posiłek, a więc kasze, mąkę, ryż, ale także konserwy mięsne, przetwory konserwowe, cukier, dżemy, olej – dodała Maria Pałkus, polonistka w Gimnazjum nr 1 i opiekunka Klubu Ośmiu Wspaniałych. Zebrana przez wolontariuszy żywność była odbierana przez nauczycieli, którzy swoimi samochodami odwozili ją do magazynu szkolnego, w którym całodzienny dyżur pełnił Krzysztof Watracz, woźny. W przyszłym tygodniu w formie paczek trafi do rodzin uczniów gimnazjum, potrzebujących wsparcia. – Są to rodziny borykające się z problemami materialnymi, wynikającymi w głównej mierze z bezrobocia – wyjaśniała Maria Pałkus. – Wielkość i zasobność paczek będzie uzależniona od ilości zebranej żywności. Podczas poprzedniej akcji udało się nam zgromadzić ponad 200 kg.  

Klub Ośmiu Wspaniałych z Gimnazjum nr 1 współpracuje z Bankiem Żywności od 3 lat, włączając się we wszystkie jego przedsięwzięcia.

W niedziele ponadto na placu Bartosza Głowackiego pojawili się wolontariusze Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, którzy przez pięć godzin uczestniczyli w Wielkiej Ulicznej Zbiórce Darów. Tarnobrzeski MOPR już od 18 listopada gromadzi dary dla dzieci, czyli odzież, obuwie, środki higieny osobistej, słodycze, zabawki, przybory szkolne, żywność długoterminową itp. Osoby chcące wesprzeć tę akcję mogą do 16 grudnia przynosić produkty do siedziby ośrodka przy ul. Kopernika 3, pokój 214.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama