Nowy numer 38/2023 Archiwum

Dekada pod znakiem budowy

Pierwsze w historii parafii Misje św. były dopełnieniem obchodów 10-lecia istnienia najmłodszej tarnobrzeskiej wspólnoty parafialnej.

Z tej okazji, a także odpustu przypadającego w uroczystość Chrystusa Króla w parafii gościł biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który przewodniczył Mszy św. Podczas kazania wygłoszonego przez rekolekcjonistę ks. Mirosława Grendusa, obecni w kościele małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia nakładając sobie ponowie obrączki. Ostatni dzień misji poświęcony był bowiem rozważaniom na temat sakramentu małżeństwa oraz kwestiom związanym z rodziną. – Normalna rodzina to taka z wyraźnie określonymi regułami zachowań we wzajemnych relacjach – mówił ks. Mirosław Grendus – które, używając ewangelicznego języka, możemy nazwać zasadami Chrystusowego królowania w danej wspólnocie. Owe wzory są ideałami inspirującymi przede wszystkim normalną rodzinę, która stara się być środowiskiem realizowania najpiękniejszych pragnień człowieka, a jednocześnie okazją do wypełniania Bożego zamiaru wobec niej. Niestety normalność nie jest zjawiskiem powszechnym w obecnych czasach. Model rodziny zmienia się dostosowując do panujących kryteriów, które są płynne, wciąż zmieniające się. I to stanowi ogromne wyzwanie, przed którym stoi wspólnota chrześcijańska. Każda chrześcijańska wspólnota, także ta parafialna Chrystusa Króla, powinna uznawać rodzinne relacje za wzór i naturalne środowisko wypełniania swojej misji.

Na zakończenie Mszy św. bp Krzysztof Nitkiewicz, nawiązując do starochrześcijańskiego apokryfu mówiącego o dwóch spotkaniach dobrego łotra z Jezusem, jednym w okresie dzieciństwa i drugim już po ukrzyżowaniu, w czasie których dwukrotnie doświadczył Chrystusowego miłosierdzia, zauważył, że podobne wydarzenia zdarzają się także w naszym życiu. – Wciąż upadamy a Chrystus odpuszcza nam nasze winy – mówił bp Nitkiewicz – i pozwala wracać do godności dziecka Bożego. I na tym polega istota królowania Jezusa. Całej parafii zaś życzył, by poprzez słowo Boże i sakramenty nie ustawała w budowaniu wspólnoty Chrystusowej.

Po Mszy św. podczas adoracji Najświętszego Sakramentu ordynariusz sandomierski zawierzył wszystkie rodziny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Parafia pw. Chrystusa Króla została erygowana 10 lat temu. Od początku proboszczem wspólnoty jest ks. kan. Adam Marek. – Owe 10 lat, które w tym roku świętujemy upłynęły nam przede wszystkim na budowaniu wspólnoty, zacieśnianiu więzi. Patrząc dzisiaj na pełny kościół można śmiało powiedzieć, że to zadanie się nam udało. Świadczą o tym również liczne wspólnoty działające przy parafii, obecne i widoczne nie tylko w jej życiu, ale również całego miasta.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast