W Instytucie Teologicznym w Sandomierzu odbył się diecezjalny zjazd organistów. Dzień skupienia ma na celu formację i kształcenie muzyków kościelnych posługujących podczas liturgii.
Spotkanie rozpoczęło się w kaplicy, gdzie z muzykami spotkał się bp Krzysztof Nitkiewicz. Z okazji zbliżającego się wspomnienia liturgicznego św. Cecylii, biskup ordynariusz podziękował organistom za posługiwanie w diecezji i złożył życzenia. Przypomniał obecnym, że obok animacji muzycznej podczas liturgii, odgrywają oni znaczącą rolę w życiu parafialnym. – Powinniście mieć zawsze na sercu jedność wspólnoty i troszczyć się o dobre imię parafii. Od was naprawdę bardzo wiele zależy i jako duszpasterze liczymy na dalszą dobrą współpracę – powiedział biskup.
Kolejnym punktem spotkania była wspólna modlitwa i adoracja Najświętszego Sakramentu, następnie uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu na temat znaczenia znajomości liturgii w posłudze organisty, który wygłosił ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu ks. dr Dariusz Sidor. - Osoba organisty, współtworząc muzyczną stronę liturgii, w każdym kościele zajmuje ważne miejsce. Organista poprzez dobrze przygotowane grę na organach i śpiew liturgiczny, pomaga wiernym jak najlepiej przeżywać liturgię. Jest więc rzeczą konieczną, by organiści oraz inni muzycy, umieli nie tylko biegle grać na powierzonym im instrumencie, ale by posiadali także ducha świętej liturgii i wnikali w nią coraz głębiej, tak by wypełniając, choćby tylko czasowo, swoją funkcję, uświetniali obrzęd zgodnie z naturą poszczególnych jego części i ułatwiali wiernym uczestnictwo w nim – wyjaśnił ks. Leszek Chamerski, diecezjalny duszpasterz organistów.
Następnie organiści zapoznali się z nowościami muzycznymi i wskazaniami liturgicznymi odnoszącymi się do ich codziennej posługi. Organistowski zjazd zakończyło spotkanie integracyjne oraz wspólna Msza św.
- W naszej diecezji jest wiele parafii, w których liturgia, dobór śpiewów, sam śpiew i akompaniament organowy wykonywane są na wysokim poziomie. Organistów, którzy mają wyższe wykształcenie muzyczne i odpowiednie przygotowanie liturgiczne jest niestety niewielu. Wielu organistów, to absolwenci naszego Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Sandomierzu. Osoby te bardzo pięknie wypełniają swoją pracę, niekiedy już kilkadziesiąt lat. Niestety są też parafie, w których można usłyszeć muzykę niezgodną z zasadami pod względem harmonii, stylu i praw liturgii, przyczyną w znacznej mierze jest brak odpowiedniego wykształcenia muzycznego i przygotowania liturgicznego organistów. Wierni bardzo cenią sobie obecność organisty na Mszy św., który dodaje jej uroczystego charakteru. Nasze spotkania mają właśnie charakter formacyjny i szkoleniowy, ale także integracyjny i wspólnotowy – dodał ks. L. Chamerski.
W bieżącym roku mija 40 lat od powstania Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Sandomierzu. Głównym celem Diecezjalnego Studium Organistowskiego jest edukacja organistów według współczesnych wymogów i potrzeb liturgii. Studium stanowi minimum wykształcenia jakie powinien spełniać każdy organista. Nauka w Studium trwa pięć lat. Słuchacze zdobywają wiedzę oraz umiejętności praktyczne, niezbędne w pracy organisty. Kształcą się w zasadach muzyki, słuchu, emisji głosu, historii muzyki, śpiewu liturgicznego, liturgiki, prawodawstwa muzyki sakralnej, dyrygowania, nauki gry na fortepianie i organach. Profil kształcenia umożliwia absolwentom oprócz pracy organisty podejmowanie innych zadań np. dyrygenta chóru czy też prowadzenia scholi. Studium kształci tych, którzy dopiero rozpoczynają swą przygodę z muzyką sakralna oraz tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę lub zdobyć kwalifikacje niezbędne do podjęcia pracy organisty.