Nowy numer 47/2020 Archiwum

Mężczyźni kontra rak prostaty

Wydaje ci się, że jesteś twardy? Rak powalał już twardszych od ciebie. Nie czekaj, aż będziesz następny.

Dlatego weź udział w akcji organizowanej przez powiat stalowowolski - przyjdź i zbadaj prostatę. Wystarczy badanie krwi. Za darmo. Rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych, na który zapadają mężczyźni w Polsce. Wprawdzie wyleczalność chorób nowotworowych systematycznie wzrasta, ale nadal w największym stopniu zależy od tego, jak wcześnie są one wykrywane. Im większe zainteresowanie pacjentów badaniami profilaktycznymi i kontrolnymi, tym mniejsza umieralność z powodu nowotworu. O ile działania profilaktyczne skierowane do kobiet przynoszą coraz lepsze efekty, to badania profilaktyczne wśród mężczyzn nie są zbyt popularne. Zwłaszcza jeśli mówimy o profilaktyce raka prostaty, która kojarzy się z bolesnymi, intymnymi i nieprzyjemnymi badaniami per rectum, czyli przez odbytnicę. - Dlatego mężczyznom z powiatu stalowowolskiego chcemy zaproponować udział w bezpłatnych badaniach prostaty za pomocą bezbolesnej metody PSA. Wystarczy zgłosić się do laboratorium w stalowowolskim Szpitalu Powiatowym i oddać krew. Prosta rzecz, a może uratować ci życie – zachęca Robert Fila, starosta stalowowolski.

Normalnie badanie PSA jest płatne i kosztuje ok. 30 zł, ale podczas akcji, jaka jest  organizowana w ramach Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki w powiecie stalowowolskim, 450 mężczyzn będzie mogło zrobić je za darmo. Zostaną one sfinansowane z budżetu powiatu stalowowolskiego. – Warto zaznaczyć, że idea akcji pojawiła się właśnie podczas tworzenia Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki i spotkań z mieszkańcami. W ten sposób realizujemy więc jeden ze zgłoszonych wtedy postulatów. Właśnie na tym polega partycypacja – mówi Robert Fila.

W akcji „Mężczyźni kontra rak prostaty” mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy powiatu stalowowolskiego. Jest ona dedykowana w szczególności do tych, którzy ukończyli 40. rok życia. Badania rozpoczynają się we wtorek, 26 listopada 2013 roku w laboratorium Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli i będą kontynuowane  w kolejnych dniach do momentu, aż zostanie przebadanych w sumie 450 mężczyzn. Na pobranie krwi będzie można zgłaszać się w godzinach 10.00-18.00 (Prosimy o zabranie dowodu osobistego).

Badanie PSA (Prostatic Specyfic Antygen) polega na oznaczeniu wskaźnika chorób gruczołu krokowego we krwi. Zwiększone stężenie PSA występuje w stanach zapalnych, łagodnym rozroście oraz nowotworze gruczołu krokowego. Tych mężczyzn, u których wynik badania będzie dawał powody do niepokoju, stalowowolski szpital zaprosi na konsultacje z urologami.

W promocji kampanii pomaga  Dariusz Bańka. Człowiek twardy – nauczyciel WF-u w popularnej „budowlance”, posiadacz czarnego pasa karate, triathlonista. - Sport nauczył mnie, że jeśli masz zdrowie, to musisz je szanować. Dlatego ja się zbadam. Ciebie też do tego zachęcam – mówi Dariusz Bańka.

Inicjatywa bezpłatnych badań profilaktycznych pod kątem raka prostaty została sfinansowana ze środków Budżetu Powiatu Stalowowolskiego przeznaczonych na realizację Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki (Działanie 1.13 Działania edukacyjne u mężczyzn z zakresu nowotworów nerki, pęcherza moczowego i gruczołu krokowego)

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama