Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ognisko jedności

Szkoły katolickie im. bł. Jana Pawła II w Tarnobrzegu po raz trzeci z okazji obchodów Święta Niepodległości zorganizowały "Ognisko Patriotyzmu".

Na placu szkolnym zapłonęło ognisko, przy którym zgromadzili się uczniowie wraz z rodzicami, niekiedy przyszły całe rodziny, by wspólnie w radosnej atmosferze świętować jedną z najważniejszych rocznic w historii Polski – odzyskanie niepodległości. – Jest to świetna okazja do integracji naszego szkolnego środowiska – podkreślał Piotr Malik, dyrektor Publicznego Gimnazjum i Liceum Katolickiego. – Są uczniowie podstawówki, gimnazjum, a także liceum, którzy przyprowadzili m.in. swoich dziadków, młodsze rodzeństwo.

Podczas spotkania śpiewano leciwe i całkiem współczesne pieśni i piosenki patriotyczne. Każdy, kto tylko się odważył miał swoje pięć minut na solowe lub zespołowe popisy wokalne. Dla nieznających tekstu ustawiono specjalnie telebim, na którym wyświetlane były słowa śpiewanych utworów. – W latach poprzednich posiłkowaliśmy się tradycyjnymi śpiewnikami, ale to nie było zbyt wygodne – zauważył Piotr Malik,– zwłaszcza, gdy zapadł zmrok. Dlatego w tym roku postanowiliśmy ułatwić sprawę korzystając sprzęt elektroniczny.

By przybliżyć dzieciom i młodzieży treść piosenek Joanna Szmuc, dyrektor Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej, opowiadała okoliczności w jakich powstawały, historie z nimi związane. – Chodzi o to, by znały kontekst historyczny – wyjaśniała Joanna Szmuc. – Wszak piosenki nie powstawały w próżni, ale w konkretnych momentach, były odpowiedzią na rozgrywające się wydarzenia, ale także zapisem przeżyć żołnierzy, nastrojów, tęsknoty do najbliższych, ukochanej dziewczyny, czy swoich stron rodzinnych. Dlatego dzisiejsze ognisko to taka niekonwencjonalna lekcja historii. Mam nadzieję, że uczniowie zapamiętają z niej jak najwięcej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy