Nowy numer 43/2020 Archiwum

Żołnierz św. Marcina

Od kilku lat w Opatowie wręczane są wyróżnienia „Żołnierz św. Marcina” dla osób szczególnie zaangażowanych w działalność na rzecz społeczności i w dzieło miłosierdzia. Tegorocznym laureatem został Tadeusz Łobaza.

W opatowskiej kolegiacie obchodzono uroczystości związane ze świętem patronalnym parafii, kapituły i samego miasta poświęconych św. Marcinowi z Tours. Podczas odpustowej Eucharystii modlono się także dziękując Bogu za dar niepodległości Ojczyzny. Wspólna uroczystość zgromadziła członków kapituły kolegiackiej oraz diecezjalnych kapituł, władze samorządowe wojewódzkie, powiatowe i miejskie, przedstawicieli związków kombatanckich, liczne poczty sztandarowe reprezentujące związki, organizacje i instytucje państwowe, harcerzy oraz rycerzy Chorągwi opatowskiej. Mszy św. przewodniczył pasterz diecezji bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas homilii biskup wskazał na potrzebę osobistej przemiany, która staje się początkiem drogi ku Bogu poprzez posługę bliźnim. Zachęcając obecnych do naśladowania ich patrona, św. Marcina wskazał na potrzebę troski o ubogich, potrzebujących i zagubionych życiowo.

Podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Marcina, biskup ordynariusz wręczył także ustanowiony kilka lat temu tytuł „Żołnierza św. Marcina” dla osób działających w zakresie dobroczynnej i zaangażowanych w dzieło miłosierdzia w Opatowie. Tegorocznym laureatem wyróżnienia został Tadeusz Łobaza, długoletni organista opatowskiej kolegiaty. Opatowskie wyróżnienie to uhonorowanie osób, które na wzór św. Marcina we współczesnych czasach są świadkami pięknych cnót społecznych i obywatelskich a także ludźmi czynnego miłosierdzia na rzecz drugiego człowieka, tłumaczył ks. Michał Spociński, proboszcz kolegiaty w Opatowie. Opatowska parafia od wieków czci św. Marcina, jako swojego patrona. Ważną datą był rok 2009, kiedy to Stolica Apostolska uczyniła świętego biskupa z Tours patronem miasta.

Wręczono tytuł "Żołnierz św. Marcina"   Wręczono tytuł "Żołnierz św. Marcina"
Uhonorowano Tadeusza Łobazę
ks. Tomasz Lis /GN
Wręczono tytuł "Żołnierz św. Marcina"   Wręczono tytuł "Żołnierz św. Marcina"
Uhonorowano Tadeusza Łobazę
ks. Tomasz Lis /GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama