Nowy numer 43/2020 Archiwum

Odkrywanie Norblina

Konferencję pt. "Stefan Norblin. Artysta trzech kontynentów" zorganizowało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Konferencja odbyła się w sali im. Norblina w Domu Gościnnym Hutnik. - Spotkanie było czasem na podsumowanie dotychczasowego stanu wiedzy, przedstawienie najnowszych odkryć oraz wyznaczenie kierunków dalszych prac badawczych nad ciekawym życiem i wyjątkowo bogatą twórczością Stefana Norblina. Wystąpienia zostaną zebrane w formie publikacji pokonferencyjnej, która ukaże się na początku 2014 roku – powiedziała Anna Szlązak z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Konferencję urozmaiciły projekcja filmu „Chitranjaali. Norblin w Indiach” oraz prezentacja obrazu Norblina „Portret Kazimierza Skarżyńskiego” zakupionego przez muzeum dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Stefan Juliusz Norblin (1892-1952), malarz, grafik, projektant, działający w Europie, Azji i Ameryce, stopniowo jest odkrywany w kraju swojego pochodzenia. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w 2011 r. zorganizowało pierwszą powojenną wystawę prac tego artysty w Polsce, z powodzeniem prezentowaną również w Indiach. Ówczesny stan badań wykazał, jak wiele jest białych plam w życiorysie Norblina, a tym samym i jego żony, aktorki Leny Żelichowskiej. Kolejne miesiące weryfikowały wiedzę, obfitowały w nowe odkrycia nieznanych faktów z życia artysty, ukazywały także nowe problemy dotyczące jego różnorodnej twórczości, wymykającej się jednoznacznej ocenie.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama