Nowy numer 48/2020 Archiwum

O dobrych księży

Ponad 300 kapłanów przybyło na coroczny dzień modlitw o świętość kapłanów. Wspólne spotkanie rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu, prowadzona przez ojca duchownego diecezji ks. Stanisława Bara.

We wspólnej Mszy św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, uczestniczyli bp senior Edward Frankowski, kapłani oraz alumni seminarium. - Poświęcenie bazyliki laterańskiej przywołuje wydarzenia z czasów starożytności, które oznaczały koniec epoki prześladowania chrześcijan i uznanie oficjalnego statusu Kościoła. Wielu patrzyło na to, jak na zwycięstwo Kościoła, ale w gruncie rzeczy był to triumf Chrystusa i Jego Ewangelii. Pragnienie sukcesu jest czymś bardzo ludzkim i nieobcym sercu kapłana, jednak skala i wymiar tego sukcesu zależą w naszym przypadku od stopnia podobieństwa do Chrystusa. Dlatego potrzebujemy pokuty za nasze grzechy oraz uświęcenia przez modlitwę, medytację Pisma Świętego i życie sakramentalne. Jeżeli Chrystus zatriumfuje całkowicie w naszym kapłańskim sercu, Jego królestwo i panowanie przyjdzie szybciej – mówił, rozpoczynając wspólną modlitwę, pasterz diecezji.

We wspólnej modlitwie polecano szczególnie księży obchodzących srebrne i złote jubileusze kapłaństwa oraz zmarłego ks. Mariana Misiaka, proboszcza parafii Dwikozy.

W homilii ks. Bartłomiej Krzos, prefekt seminarium, mówił o wymiarach duchowości i świętości kapłana. – Świętość kapłana to duchowy rozsądek, to pytanie o to, kim jestem, jeśli zabierze się ode mnie godności i urzędy, kiedy pominie się strukturę, w której jestem, władzę i autorytet, który pochodzi z urzędu lub posługi. Świętość kapłana to trzymanie się nieba, a nie kolumny światowej chwały i zaszczytu – podkreślał kaznodzieja.

Kolejna cześć kapłańskiego spotkania odbyła się w auli Katolickiego Domu Kultury, gdzie konferencję ascetyczną do kapłanów wygłosił o. Stanisław Wargacki SVD na temat: „Wiara a duch ewangelizacji w posłudze kapłana”.

Adoracja eucharystyczna   Adoracja eucharystyczna
ks. Tomasz Lis /GN
Wspólna modlitwa kapłanów   Wspólna modlitwa kapłanów
ks. Tomasz Lis /GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama