Nowy numer 15/2024 Archiwum

Dramat i komedia

Już po raz trzydziesty szósty na deskach Tarnobrzeskiego Domu Kultury wystąpią tuzy polskiej sceny teatralnej.

– Rozpoczniemy bardzo mocnym akordem, bo sztuką współczesnego niemieckiego dramaturga Tankreda Dorsta z wybitną kreacją Piotra Fronczewskiego, za którą otrzymał Nagrodę im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego – informuje Piotr Duma, zastępca dyrektora TDK. – Spektakl poprzedzi otwarcie wystawy „Teatr jest domem prawdy. Piotr Fronczewski – 45 lat na scenie”, będącej hołdem dla jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, obchodzącego w tym roku jubileusz pracy na deskach teatralnych. Na ekspozycji znajdą się kostiumy z różnych sztuk, w których grał Piotr Fronczewski, fotogramy z owych przedstawień. Naturalnie nie zabraknie również akcentów tarnobrzeskich, wszak, mistrz gościł u nas niejednokrotnie – dodaje Piotr Duma. – To już 23 listopada

Dla miłośników komedii TDK przygotował nie lada gratki – trzy przezabawne, choć nie pozbawione również nuty zadumy, przedstawienia w wykonaniu aktorów warszawskich teatrów. W „Prawdzie”, w reżyserii Jerzego Bończaka będzie można zobaczyć Małgorzatę Pieczyńską, Magdalenę Wójcik oraz lubianego przez publiczność Karola Strasburgera. Widzowie, pamiętający kreacje Krystyny Sienkiewicz z poprzednich jej występów w Tarnobrzegu, z pewnością chętnie wybiorą się na wzruszającą komedię (być może brzmi to nieco paradoksalnie) „Harold i Matylda”. Po spektaklu aktorka będzie podpisywać swoją najnowszą książkę „Cacko”. Teatralną ucztę zakończy sztuka Neila Simone’a „Bożyszcze kobiet” z doborową obsadą: Hanną Śleszyńską, Anną Dereszowską, Anną Modrzejewską oraz tytułowym bożyszczem, czyli Piotrem Gąsowskim. – Pragnąc kontynuować, rozpoczętą niedawno, tradycję koncertów w ramach Dramy, zaprosiliśmy w tym roku Martę Bizoń, aktorkę krakowskiego Teatru Ludowego. Będzie to muzyczna podróż do Neapolu, krainy miłości, życia, ale i przemijania – zachęca Piotr Duma. – Niebagatelnym walorem koncertu będzie muzyka grana na żywo przez muzyków towarzyszących artystce.

Wszyscy zainteresowani dokładne informacje na temat XXXVI Barbórkowej Dramy Teatralnej mogą znaleźć na plakatach oraz na stronie internetowej Tarnobrzeskiego Domu Kultury.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy