Niecodzienny przebieg miała 124. pielgrzymka mieszkańców Koprzywnicy do sanktuarium Matki Bolesnej w Sulisłaiwcach. Na ośmiokilometrowej trasie postawiono 9 rzeźb postaci historycznych związanych z ziemią sandomierską oraz świętych, tworząc w ten sposób nowy szlak sacro-turystyczny.
Otwarcie pątniczej trasy połączono z doroczną pielgrzymką mieszkańców miasta, którzy od ponad wieku podążają do sanktuarium, aby podziękować za uratowanie przed zarazą cholery w 1889 roku. Na tegoroczną pielgrzymkę wyruszyło około 70 osób.
Przed kościołem św. Floriana dokonano przecięcia symbolicznej wstęgi inaugurując nowy wymiar szlaku do Sulisławie.
Na malowniczej pod względem krajobrazowym i przyrodniczym trasie przebiegającej częściowo przez las umieszczono półtorametrowe drewniane figury wykonane przez regionalnych rzeźbiarzy. Twórcy wykonali je latem podczas pleneru zorganizowanego w Koprzywnicy.
Na początku trasy znajduje się rzeźba cystersa, dalej stoi m.in. błogosławiony Wincenty Kadłubek, święty Jakub, a na końcu jest Dorota Ogrufina, która przywiozła ze sobą cudowny obraz Matki Boskiej Sulisławskiej.
Jak powiedziała dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy Alicja Stępień, zagospodarowanie trasy ma przybliżyć gościom lokalną historię oraz ułatwić odpoczynek i medytację w pielgrzymowaniu.
Pomysłodawcy przedsięwzięcia planują w przyszłości przygotowanie gier terenowych dla turystów przemierzających trasę oraz punktu, w którym będzie można posilić się specjałami lokalnej kuchni.
Projekt szlaku sacro-turystycznego jest współfinansowany ze środków unijnych, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
- Szlak ma służyć nie tylko pątnikom. Może być miejscem do wypoczynku i rekreacji oraz wypadów rowerowych - powiedziała Alicja Stępień. Dodała, że trasa częściowo pokrywa się ze szlakiem świętego Jakuba i sandomierskim szlakiem jabłkowym.