W muzyczne szranki stanęli uczniowie tarnobrzeskich gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.
Po raz trzeci w Zespole Szkół im. ks. S. Staszica, popularnie zwanym „Górnikiem” odbył się bowiem Miejski Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Młodzież musiała się zmierzyć z niełatwym repertuarem, nasączonym emocjami, czasami wielu pokoleń. – Wykonawcy, których dzisiaj słuchaliśmy zaprezentowali się nieźle, chociaż zmagali się z trudną materią tekstową, jaką są pieśni patriotyczne – zauważył dr Mariusz Ryś, muzykolog, jeden z jurorów. – Muszę podkreślić, że wybrali utwory trudne i nie zawsze udźwignęli ciężar ich interpretacji. Nie było złych wykonań, ale każdemu czegoś brakowało. Dlatego zachęcałbym na przyszłość do dokładnego zapoznania się z tekstem, umiejscowienia go w konkretnym kontekście historycznym, ponieważ te pieśni, hymny powstawały i towarzyszyły określonym wydarzeniom w dziejach naszej ojczyzny. Dobrze jest opowiedzieć treść utworu własnymi słowami, to ułatwia jego zrozumienie, a co za tym idzie i poprawną interpretację. Słuchający od razu jest w stanie wyczuć, czy wykonawca wie o czym śpiewa, czy tylko odśpiewuje tekst, którego zupełnie nie rozumie – dodał Mariusz Ryś.
Publiczność i jury w składzie: Elżbieta Chruściel, Beata Wiśniewska oraz wspomniany Mariusz Ryś wysłuchali szesnastu piosenek w wykonaniu solistów oraz kilku zespołów. Młodzież sięgnęła po znane utwory z repertuaru m.in. Marka Grechuty, Anny German, Ireny Santor, Czerwonych Gitar, Jana Pietrzaka.
Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców. W kategorii „gimnazjów” pierwsze miejsce przyznało Natalii Burdzel (Gimnazjum nr 3) za piosenkę „Orszaki dworaki”, drugie – Katarzynie Bałacie (Gimnazjum nr 3) za utwór „Ostatni list” i trzecie – Dominice Pikus (Gimnazjum nr 3) za kompozycję „Być może”. W kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył zespół „Czterej pancerni i Siergiej” (ZS im. ks. St. Staszica) za brawurowe wykonanie „Małego powstańca”, na drugim miejscu uplasowała się Ewa Napieracz (LO im. M. Kopernika) za piosenkę „Powrócisz tu”, na trzecim natomiast Sylwia Kuźnicka (ZSP nr 1 im. kard. Stefana Wyszyńskiego) za utwór „Taki kraj”. Ponadto jury wyróżniło trzy wykonawczynie: Wiktorię Kryj (LO im. M. Kopernika) oraz Katarzynę Wilk i Izabelę Paź (ZS im. ks. St. Staszica). Organizatorzy natomiast przyznali Ewelinie Woźniak i Jakubowi Urbaniakowi swoją nagrodę specjalną.
Laureaci tegorocznej edycji nagrody odbiorą podczas specjalnej akademii szkolnej, która odbędzie się 8 listopada w „Górniku” z okazji święta Odzyskania Niepodległości.
– Słowa wdzięczności i uznania należą się pani dyrektor i nauczycielom Zespołu Szkół za pomysł i organizację takiego przeglądu – stwierdziła Elżbieta Chruściel. – Jest to bowiem świetny sposób kultywowania wśród młodzieży tradycji narodowych. Wiadomo przecież, że piosenka w określonych okolicznościach staje się czymś więcej niż tylko rozrywką. Tragiczne losy narodu polskiego zdają się potwierdzać, jak ogromną rolę odgrywała piosenka patriotyczna. Była orężem do walki, budziła nadzieję, potrafiła przekonać co do słuszności dokonanego wyboru. Była takim codziennym manifestem patriotyzmu. Ale miała i ma nadal jeszcze jedną bardzo istotną rolę – zapisywała i przekazywała historię kolejnym pokoleniom. Przy czym potrafiła uchwycić, tak jak poezja, coś bardzo intymnego, ulotnego, niepowtarzalnego. Wydarzenia i bohaterowie przemijają, ale pozostaje po nich wszystko to, o co walczyli i co najpiękniej potrafili wyrazić w poezji i pieśni. O znaczeniu pieśni patriotycznych najlepiej świadczą słowa „Pieśni Wajdeloty” z Mickiewiczowskiego „Konrada Wallenroda”, gdzie możemy przeczytać: „Płomień rozgryzie malowane dzieje, skarby mieczowi spustoszą złodzieje, pieśń ujdzie cało”. Czego dowodem było dzisiejsze spotkanie – podkreśliła Elżbieta Chruściel.
A także spora liczba uczestników, która bardzo cieszy, bo świadczy to, że młodzież chce śpiewać piosenki patriotyczne – dodał Mariusz Ryś.