Wywoływania na głosy

Tradycją stało się podziękowanie w formie specjalnego widowiska, oddającego atmosferę tych pierwszych listopadowych dni – mówił Tadeusz Zych.

W Dzień Zaduszny na starym Cmenatrzu na Piaskach na tarnobrzeskim osiedlu Miechocin, wzorem minionych lat, został wystawiony program artystyczny, będący wyrazem wdzięczności dla wszystkich kwestujących 1 listopada oraz darczyńców, nie żałujących przysłowiowych groszy. – Tegoroczna kwesta okazała się wyjątkowa – informował prof. Tadeusz Zych, inicjator kwest na rzecz ratowania Starego Cmentarza w Miechocinie – zebraliśmy bowiem rekordową sumę – 14 tys. 847 zł, 5 euro oraz 50 koron norweskich. Chrześcijańskim zwyczajem jest pamięć o zmarłych, wynikająca z przeświadczenia, że śmierć nie kończy, ale tak naprawdę wszystko zaczyna. Ale pamięć o zmarłych jest również kwestią czegoś, co można by nazwać wyznacznikiem tak polskiej, jak i osobistej kultury. Cmentarz świadczy nie tylko o tych, którzy odeszli, ale przede wszystkim o żywych. Stąd rozpoczęta kilkanaście lat temu nasza akcja ratowania Cmentarza na Piaskach. Nie udałoby się przeprowadzić tak wielu prac gdyby nie ludzie poświęcający swój czas i trud na kwestowanie oraz ci, którzy pozytywnie odpowiadają na nasz apel wrzucając do puszek czasami ów przysłowiowy wdowi grosz.

Dziękując kwestującym za poświęcony czas, w ramach wdzięczności wymienił nazwiska wszystkich kwestarzy, którzy 1 listopada stanęli przy bramach tarnobrzeskich nekropolii. Wśród nich nie zabrakło dzieci, które wspólnie z rodzicami dzielnie stały i zbierały datki do puszek. Dla nich w zaduszkowy wieczór na Cmentarzu na Piaskach uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 pod kierunkiem Anny Kasiarz, Beaty Rodzeń oraz Liliany Tabor-Witoń przygotowali specjalny program artystyczny zatytułowany „Zapomniane… ocalone…”. Młodzież sięgając po utwory Leopolda Staffa, Kazimierza Wierzyńskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Mirona Białoszewskiego „Wywoływania”, do którego muzykę skomponował Mateusz Pospieszalski, starała się skłonić licznie zgromadzonych tarnobrzeżan do zadumy nad przemijaniem, ale przede wszystkim nad naszą postawą wobec Ojczyzny, patriotyzmem, szacunkiem dla minionych pokoleń i ich poświęcenia. Dzięki oprawie akustycznej oraz efektom specjalnym przygotowanym przez pracowników Tarnobrzeskiego Domu Kultury podobnie jak w latach poprzednich widzowie mogli przeżyć niezwykłe chwile.

Spotkanie zakończyła modlitwa za zmarłych poprowadzona przez ks. prał. Bronisława Futymę, proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny w Tarnobrzegu.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..