Na sandomierskich cmentarzach wierni modlą się za swoich bliskich zmarłych. Trwają także kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków.
We wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych nasza pamięć sięga niejako na drugą stronę „życia”. Stając nad grobami pamiętajmy nie tylko o bliskich zmarłych, ale także o tych, którzy najbardziej potrzebują naszej modlitwy. Dotyczy to tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest "przedsionkiem nieba".
Wraz ze wspólną modlitwą na wielu cmentarzach prowadzone są kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków i pomników.
Na trzech sandomierskich cmentarzach trwa 21. kwesta, zorganizowana przez Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego. Kwestują członkowie i sympatycy tego Stowarzyszenia, uczniowie i nauczyciele ze szkół średnich radni oraz Strzelcy. Podczas pierwszego dnia kwesty zebrano blisko 12 tyś złotych. – Decyzja, które pomniki zostaną odrestaurowane, podejmowana jest po przeprowadzeniu kwesty. Znamy wtedy możliwość i wybierane są te nagrobki, które wymagają natychmiastowej interwencji. Grobowce wymagają przeprowadzenia wielu fachowych prac, które są kosztowne. Sandomierzanie bardzo chętnie wspomagają naszą inicjatywę, dzięki której zostaną uratowane zabytki świadczące o naszej lokalnej kulturze – poinformował Waldemar Białousz.
Wielu sandomierzan przekazując datki mówi, że dzięki Społecznemu Komitetowi, ratowane są stare groby, o które nie ma już kto dbać, tak więc ich koniec nastąpiłby szybko. Sandomierzanie podkreślają, że cmentarne zabytki, to część historii miasta, o którą należy dbać w trosce o kolejne pokolenia.
Zbiórki pieniędzy na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków do niedzieli prowadzone będą również na cmentarzach w Sulisławicach w gminie Łoniów oraz Goźlicach oraz w Klimontowie.
Na cmentarzu w Goźlicach, akcję zbierania pieniędzy na rzecz nekropolii, po raz drugi zorganizowało Stowarzyszenie „Nasze Dziedzictwo Ossolin”, wsparte przez uczniów z gmin: Klimontów i Lipnik. Społecznicy liczą na dobry wynik kwesty, ponieważ chcą dokończyć remont nagrobka rodziny Gadomskich z 1858 roku.
W Klimontowie, zbiórkę zorganizowano na cmentarzu parafialnym, gdzie znajdują się cenne pomniki z XIX wieku. Kwestowali uczniowie miejscowych szkół, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Klimontowa i Stowarzyszenia „Wspólne Dobro”. Dzięki dotychczasowym kwestom udało się odrestaurować 10 nagrobków.