Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jakie prawa ma rodzina?

W związku z 30. rocznicą wydania Karty Praw Rodziny w Sandomierzu odbyła się konferencja naukowo-duszpatserska podejmująca tematykę prawa rodziny w Polsce.

Sympozjum rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z nim w intencji rodzin modlili się bp Józef Wróbel, biskup pomocniczy z Archidiecezji Lubelskiej, kapłani odpowiedzialni w diecezji za duszpasterstwo rodzin oraz duchowni, którzy przybyli wraz z wiernymi na wspólne spotkanie. Podczas homilii bp J. Wróbel wskazał na relacje rodzinne obecne w Biblii, jako odniesienie dla budowania duchowości współczesnej rodziny.

Druga część sympozjum odbyła się w Katolickim Domu Kultury, gdzie obrady otworzył bp K. Nitkiewicz. – Tradycyjna definicja małżeństwa i rodziny, wynikająca z porządku ustanowionego przez Boga, zastępowana jest coraz częściej pojęciami odpowiadającymi interesom różnych grup ideologicznych, politycznych czy nawet biznesowych. Ten trend przenosi się na sposób rozumienia macierzyństwa, ojcostwa, pozycji dziecka, ignorując podstawowe prawa przyrody i rozwój cywilizacyjny. To, co było oczywiste jeszcze kilkanaście lat temu, jest dzisiaj podważane i zastępowane nowym. Tymczasem mamy tutaj do czynienia z fundamentami społeczności ludzkiej, które są ponadczasowe i niezmienne. A kiedy zaczynają się chwiać fundamenty, całej budowli grozi zawalenie. Zadaniem Kościoła, duchownych i świeckich jest więc przypominanie, ukazywanie i obrona prawdy o małżeństwie i rodzinie. Każdy we właściwy dla siebie sposób. Takie działanie jest częścią nowej ewangelizacji, do której wzywa nas Chrystus – wskazał zebranym biskup ordynariusz.

Następnie o tle historycznym powstania Kart Praw Rodziny mówił ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. Wykład na temat „Małżeństwo i rodzina wobec współczesnych ideologii” wygłosił ks. Tadeusz Guz, o współczesnych wyzwaniach instytucji małżeństwa i rodziny mówił kolejny prelegent dr Mieczysław Gucewicz. W kolejnym wykładzie pt. „Szacunek do życia od poczęcia do naturalnej śmierci a współczesne zagrożenia” bp Józef Wróbel, omówił niebezpieczeństwa prawne płynące z braku prawnej ochrony życia i ich konsekwencje dla społeczeństwa i rodziny. W ostatnim wykładzie o wychowaniu do życia w rodzinie wobec współczesnych problemów mówił ks. Marek Dziewiecki. – Dziś rodzina jest najbardziej atakowaną cząstką społeczeństwa, a musimy uświadomić sobie, że pierwsze polecenia, jakie kieruje Bóg do człowieka dotyczy rodziny i małżeństwa „bądźcie płodni i rozmnażajcie się”. Dlatego tak ważne jest bycie świadomym zagrożeń, jakim musi się oprzeć rodzina, ale również niesamowicie ważne jest promowanie tego, co dojrzałe i piękne w relacji małżonków i całych rodzin – wskazał ks. Marek Dziewiecki.

Sympozjum o rodzinie   Sympozjum o rodzinie
dr Mieczysław Guzewicz
ks. Tomasz Lis /GN
Sympozjum o rodzinie   Sympozjum o rodzinie
ks. Marek Dziewiecki
ks. Tomasz Lis /GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy