Nowy numer 5/2023 Archiwum

Odblaski ratują życie

W ostatnich dniach, popołudniami przy sandomierskich świątyniach pojawiali się miejscowi policjanci, aby przybywającym na październikowe nabożeństwa osobom i dzieciom przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze.

Rozdawano odblaskowe opaski i znaczki, które mają poprawić widoczność pieszego podczas wieczornych spacerów. - Okres jesienny, to czas, kiedy warunki drogowe są bardzo niekorzystne. To właśnie w tym czasie piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Istotnym elementem, o którym powinni pamiętać piesi są elementy odblaskowe. Noszone w taki sposób, aby były widoczne dla kierowców znacząco zwiększają widoczność pieszych na drodze. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego – przypominał asp. Jacek Kulita, rzecznik prasowy sandomierskiej policji.

Korzystając z okazji, że wiele osób, w tym dzieci i młodzież, uczestniczy w wieczornych nabożeństwach różańcowych sandomierscy policjanci akcję prewencyjną przeprowadzali przy miejscowych świątyniach. Przypominano o prawidłowym zachowaniu się na drodze, zasadach bezpiecznego poruszania oraz rozdawano odblaskowe opaski, zawieszki i breloki.

Policjanci przypominali, że piesi powinni stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa:
- upewnić się czy jest możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię
- przekraczać jezdnie tylko w miejscach dozwolonych
- nie wbiegać na jezdnię wprost pod jadący pojazd
- przechodząc przez jezdnię nie zwalniać lub zatrzymywać się bez uzasadnionej potrzeby
- nie wchodzić na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody

- wieczorem nosić elementy odblaskowe

Przestrzegano szczególnie najmłodszych, aby podczas wieczornych powrotów do domu towarzyszyli im starsi i aby zawsze nosili odblaskowe elementy. Dzieci obiecały stróżom prawa, że dostosują się do usłyszanych wskazań. - W przypadku zdarzenia drogowego i kontakcie z pojazdem pieszy jest z góry na straconej pozycji, dlatego należy zachować zdrowy rozsądek oraz zadbać o własne bezpieczeństwo – przestrzegał sandomierski policjant.

Odblaskowa akcja policji   Odblaskowa akcja policji
Przypominano o bezpieczeństwie pieszych
ks. Tomasz Lis /GN
Odblaskowa akcja policji   Odblaskowa akcja policji
Przypominano o bezpieczeństwie pieszych
ks. Tomasz Lis /GN

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy