Po raz 194. w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu rozpoczęto rok nauki i duchowego przygotowania dla kandydatów do kapłaństwa.
Na 6-letnich studiach filozoficzno-teologicznych do kapłaństwa przygotowuje się 64 alumnów, w tym 15 kleryków otrzymało po raz pierwszy indeksy i rozpoczęło cykl studiów teologicznych. Inaugurację roku akademickiego rozpoczęła Msza św. w kościele seminaryjnym pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza wraz księżmi profesorami, wychowawcami i formatorami seminaryjnymi oraz gronem kapłanów z diecezji. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, wydziałów teologicznych i seminariów duchownych, wyższych uczelni i placówek oświatowych z diecezji, siostry zakonne oraz pracownicy seminarium. Podczas homilii pasterz diecezji mówił o potrzebie świadectwa miłości do Chrystusa i oddania Kościołowi. Zaapelował do kandydatów do kapłaństwa, aby – mimo powstających trudności – nie wstydzili się Chrystusa ani swojego powołania, lecz jeszcze bardziej Go ukochali, umacniając swoje powołanie, które jest zaproszeniem Boga do posługi braciom. Po wspólnej modlitwie bp Nitkiewicz poświęcił tablicę upamiętniającą księży męczenników ostatniej wojny, którzy do kapłaństwa przygotowywali się w murach sandomierskiego seminarium.
W drugiej części spotkania rozpoczynającego czas kleryckich studiów ks. Jan Biedroń, rektor uczelni, powitał przybyłych gości, zaś ks. Witold Płaza, wicerektor, złożył sprawozdanie z działalności uczelni w minionym roku akademickim.
– Dziś, w święto Matki Bożej Różańcowej, po raz 194. wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu uroczyście rozpoczyna rok akademicki. Kolejny raz pragniemy sobie uświadomić, że zadaniem seminarium jest takie przygotowanie i kształtowanie alumnów, aby na wzór Pana naszego Jezusa Chrystusa, Nauczyciela, Kapłana i Pasterza, wyrastali na prawdziwych duszpasterzy. Duchowość kapłana winna opierać się na ogólnym powołaniu do świętości, a równocześnie posiadać swój specyficzny charakter i własną drogę urzeczywistniania się. Ważnymi elementami tej duchowości są: miłość braterska, jedność między życiem wewnętrznym a posługą, ścisła więź z własnym biskupem i całą wspólnotą kapłańską. Zauważamy dziś, że współczesny świat gubi się w doczesności. Z niebezpieczeństwem takiego zagubienia musi zmagać się każdy, także i kandydat przygotowujący się do kapłaństwa. Ciągle jest nam potrzebna wiara na wzór św. Piotra – Skały, wiara prosta, odważna i zdecydowana, potrzebna jest mądrość na wzór Apostoła Narodów św. Pawła, niebojąca się konfrontacji z coraz to trudniejszymi wyzwaniami współczesności, oraz miłość św. Jana – fundament, na którym można oprzeć całe swoje życie – mówił ksiądz rektor.
Następnie odbyła się immatrykulacja alumnów I roku seminarium, którzy odebrali indeksy z rąk biskupa ordynariusza i prodziekana Wydziału Teologicznego KUL w Lublinie o. Ireneusza Ledwonia OFM. Następnie uczestnicy wysłuchali wykładu inauguracyjnego o. Ledwonia pt. „Konieczność Kościoła do zbawienia”. Spotkanie podsumowała studencka pieśń „Gaudeamus igitur” w wykonaniu chóru kleryckiego.
Immatrykulacja kleryków
Rozpoczęto nowy rok akademicki w seminarium
ks. Tomasz Lis /GN
Początek formacji seminaryjnej
Rozpoczęto nowy rok akademicki w seminarium
ks. Tomasz Lis /GN