Podczas obchodów 150-lecia bitwy na Sowiej Górze pod Batorzem uczniowie złożyli przyrzeczenia na sztandar poświęcony przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza.
Na leśnym wzgórzu pod Batorzem odbyła się uroczystość upamiętniająca powstańczą bitwę z 6 września 1863 roku, kiedy to powstańczy oddział pod wodzą płk. Marcina Borelowskiego „Lelewela” podjął walkę z przeważającymi wojskami Moskali.
Na upamiętniającą pamięć poległych powstańców uroczystość przybyli przedstawiciele wojewódzkich i lokalnych władz samorządowych, kompania wojskowa wraz z orkiestrą, mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Batorzu, która nosi imię bohaterskiego przywódcy powstańczego oddziału.
Obchody rozpoczęła Msza św. polowa przy kopcu powstańczym, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali okoliczni duszpasterze. Podczas homilii biskup mówił o znaczeniu powstańczego zrywu, który miał nie tylko przywrócić utraconą niepodległość, ale także bronić wiary i tożsamości narodowej. Podczas wspólnej modlitwy biskup ordynariusz poświęcił sztandar miejscowej szkoły, na który uczniowskie przyrzeczenie złożyli przedstawiciele szkolnej braci. Przy powstańczym pomniku wartę honorową zaciągnęli wojsko oraz przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych w powstańczych strojach. Na zakończenie Eucharystii biskup poświęcił okolicznościową tablicę pamiątkową.
W dalszej części goście oraz mieszkańcy mogli wysłuchać referatu na temat działań powstańczych w powiecie janowskim. Przy kopcu upamiętniającym powstańców odbył się apel poległych oraz oddano salwę honorową, po czym przedstawiciele grup społecznych złożyli wiązanki i kwiaty. Kontynuacją jubileuszowych powstańczych obchodów był artystyczny występ dzieci i młodzieży z miejscowej szkoły, przedstawiający postać ich patrona płk. Marcina Borelowskiego „Lelewela”.
Bitwa na Sowiej Górze pod Batorzem odbyła się 6 września 1863 r. Wycofujący się w kierunku Goraja oddział „Lelewela” Borelowskiego po trzech dniach forsownego marszu rano zatrzymał się we wsi Otrocz, gdzie został zaatakowany przez Kozaków. Na naradzie sztabowej zapadła decyzja o podjęciu bitwy i przygotowaniu zasadzki przy głębokim śródleśnym parowie, przy trakcie z Otroczy. Oddział „Lelewela”, mimo bohaterskiej walki, został rozbity - zginęło 30 powstańców, wśród nich sam Marcin Borelowski i jego szef sztabu - major huzarów Wallisch, a 47 powstańców zostało rannych.