Nowy numer 3/2019 Archiwum

Misyjne śpiewanie

Na scenie wystąpiło 17 zespołów oraz solistów. W egzotycznych rytmach zabrzmiały bębny, grzechotki i ciekawe instrumenty.

Po raz drugi Fundacja „Serce bez granic” zorganizowała Festiwal Piosenki Misyjnej w rocznicę śmierci wielkiego misjonarza Afryki - kard. Adama Kozłowieckiego, w miejscu jego urodzenia - w Hucie Komorowskiej. Święto rozpoczęła Msza św. w miejscowym kościele, której przewodniczył ks. Wacław Kuflewski, wieloletni misjonarz w Zambii, przyjaciel kard. Kozłowieckiego i odpowiedzialny z ramienia episkopatu za sprawy misyjne oraz formację misjonarzy. W tej edycji do festiwalu przystąpiło 17 zespołów oraz solistów.

- Festiwal ma formę otwartą. Jest skierowany do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zasięgiem obejmuje cały teren Podkarpacia oraz diecezję sandomierską - poinformował Dariusz Bździkot, sekretarz Fundacji „Serce bez granic”.

- Nasza parafialna schola liczy 26 osób. Próby i naukę śpiewu mamy nawet trzy razy w tygodniu. Ponieważ wyjeżdżamy na bardzo wiele przeglądów oraz festiwali, nie możemy wszystkie wszędzie być i dlatego tu przyjechało nas tylko dziewięć. Na co dzień śpiewamy u nas w kościele, ale coraz częściej bierzemy udział w różnych przeglądach - opowiadała Gabriela Żarkowska z Kopci.

Organizatorzy dla uczestników przygotowali tradycyjne podkarpackie „proziaki”, czyli placki mączne z dodatkiem "prozy" (sody oczyszczonej) oraz pierogi.

Niezwykłym zainteresowaniem cieszył się występ Ricky'ego Liona. Jest to znany w Polsce artysta pochodzący z Demokratycznej Republiki Konga i wykonujący tradycyjną muzykę afrykańską. Świetnie posługuje się językiem polskim. Ma niezwykłą umiejętność zaangażowania w występ publiczności.

Zwieńczeniem dnia festiwalowego było wręczenie wyróżnień i nagród w kategoriach zespół i solista.

Wyniki festiwalu:

Kategoria soliści: Katarzyna Makoś, Paulina Kodyra, Weronika Lechowicz.

Kategoria zespoły: grupa z Zespołu Szkół w Budach Głogowskich, Zespół „Perełki”, Chór „Cantata”

Wyróżnienia: zespół "WC-PLUS”, Angelina Serafin, Paulina Kaczmarska

Nagroda od jury: Marcin Urban.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy