Nowy numer 3/2019 Archiwum

Mistrz rozwadowskiej fary

Pod takim tytułem otwarta została wystawa witraży Adama Stalony-Dobrzańskiego w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

Na wystawie można oglądać do 13 października prace Adama Stalony-Dobrzańskiego (1904-1985), w tym przede wszystkim witraże z rozwadowskiej fary. Jej kuratorem jest wnuk artysty Jan Pawlicki.

- Piękno barwnych witraży możemy podziwiać w całej okazałości dopiero wtedy, gdy przenikają przez nie promienie słońca. Wydaje się nam to oczywiste, jednak gdy mamy z nimi bezpośredni kontakt, zawsze dajemy się uwieść urokowi obrazów będących kompozycją szkła, ołowiu i światła. Tajniki właściwego języka plastycznego dla stworzenia współczesnych witraży niewątpliwie poznał autor wystawy - mówi Anna Szlązak, pracownik Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Otwarcie wystawy, na którym obecny był proboszcz rozwadowskiej fary ks. Jan Folcik, ubarwił koncert muzyki sakralnej w wykonaniu Męskiego Zespołu Wokalnego "Kairos" z Lublina.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy