Nowy numer 50/2018 Archiwum

Siarka najważniejsza

Wystawa „Prof. Stanisław Pawłowski – odkrywca tarnobrzeskiej siarki” to najnowsza propozycja Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu.

Wernisaż wystawy połączony był z promocją książki Doroty Kozioł oraz Piotra Dumy „Najważniejsza była siarka”, stąd obecność współautora, który podzielił się swoimi refleksjami ze spotkania, jakie w 2011 r. odbył w warszawskim mieszkaniu prof. Katarzyny Pawłowskiej.

– Wprawdzie w tytule wystawy pada nazwisko tylko profesora Pawłowskiego, to jednak musimy pamiętać, że swoich odkryć nie dokonywał sam, towarzyszyła mu bowiem jego żona prof. Katarzyna Pawłowska – mówił Piotr Duma. – W 2011 r. razem z panią Dorota Kozioł mieliśmy ogromny zaszczyt i przyjemność gościć u prof. Pawłowskiej. Wówczas w trakcie bez mała trzygodzinnej rozmowy udało się nam namówić ją na wspomnienia i osobiste zwierzenia dotyczące m.in. jej męża, ich wspólnego życia. Uderzył nas wtedy sposób mówienia o profesorze, ani razu nie padły słowa: mąż, Stanisław, Staszek, lecz konsekwentnie mówiła o nim: Pawłowski. Ale w tym „Pawłowski” były ogromne pokłady miłości i czułości.

Piotr Duma przybliżył również kulisy powstawania książki, którą oboje z Dorotą Kozioł traktują jako wyzwanie rzucone historykom, badaczom, by zechcieli zająć się w sposób naukowy przeszłością tarnobrzeskiego zagłębia siarkowego.

Na wystawie oprócz książek prof. Pawłowskiego, można zobaczyć stare wydania „Siarki”, „Tygodnika Nadwiślańskiego” oraz kilkadziesiąt zdjęć dokumentujących budowę, a następnie działalność siarkowego kombinatu. – Fotografie udostępniła ze swego bogatego archiwum Dorota Kozioł oraz Piotr Duma – wyjaśniła Stanisława Mazur, dyrektor biblioteki. – Wiele z nich to zdjęcia przekazane mi przez panią profesor, podczas wspomnianego spotkania w 2011 r. – uzupełnił Piotr Duma. – Część z nich dzisiaj po raz pierwszy widzi „publiczne” światło dzienne, są to zatem takie małe cymelia.

Zdjęcia, jak zapowiedziała Stanisława Mazur, niebawem trafią do tarnobrzeskiej biblioteki cyfrowej, dzięki czemu będą dostępne szerokiemu gronu osób.

Ekspozycję przygotowały Elżbieta Kołba, Katarzyna Opioła oraz Mariola Gadawska.

Wystawa wpisuje się w obchody Roku Prof. Stanisława Pawłowskiego ustanowionego w Tarnobrzegu z racji 60. rocznicy odkrycia złóż siarki.


 

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy