Nowy numer 46/2018 Archiwum

Przywracają pamięć

Dwa spośród prawie 160 zabytkowych grobów na cmentarzu parafialnym w Stalowej Woli-Rozwadowie uratowali wolontariusze.

Dokonali tego Witold Adamski i Adam Walczak przy współpracy z proboszczem parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej ks. Janem Folcikiem i konserwatorem zabytków Dominikiem Komadą. Konserwator zezwolił na renowację najbardziej zniszczonych pomników: ks. Jana Leszczyńskiego - powstańca styczniowego oraz  Tomasza Szostaka - starszego komisarza Straży Skarbowej, który zmarł w 1914 r. W opinii do decyzji zezwalającej na odnowę wspomnianych grobów Dominik Komada napisał między innymi, iż „ stanowią one jedne z cenniejszych pomników nagrobnych na rozwadowskim cmentarzu. Stan ich wymaga przeprowadzenia gruntownej konserwacji”.

Witold Adamski i Adam Walczak pieniądze na ratowanie grobów, potrzeba było około 10 tys. złotych, pozyskali z listopadowych kwest na rozwadowskim cmentarzu i sprzedaży cegiełek w klasztorze braci kapucynów. Teraz zamierzają powołać fundację „Przywróćmy pamięć”, co pomoże im starać się o dofinansowanie robót konserwatorskich także z innych źródeł.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy